Reklama

Reklama

Mariusz Kamiński zajmie miejsce Elżbiety Witek

Premier Mateusz Morawiecki powierzył obowiązki w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak dodał, premier Morawiecki zwrócił się także do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Kamińskiego na nowego ministra. "Minister nadal będzie koordynował pracę służb specjalnych" - czytamy.

Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu

Reklama

W piątek Sejm wybrał dotychczasową szefową MSWiA Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Izby. Jej kandydaturę zgłosił klub PiS. Witek zastąpiła Marka Kuchcińskiego, który - w związku z informacjami o jego lotach służbowych - podał się do dymisji.

W głosowaniu udział wzięło 419 posłów. Za kandydaturą Witek opowiedziało się 245 posłów. Kandydaturę obecnej wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO-KO) poparło 135 posłów, a wiceszefowej PSL Urszuli Pasławskiej - 29 posłów.

Wcześniej w piątek Kancelaria Prezydenta podała, że prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów i z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kim jest Mariusz Kamiński?

Mariusz Kamiński urodził się w 1965 roku. W PRL był działaczem opozycji, m.in. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in. w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za czasów Lecha Wałęsy, a później w biurze mazowieckiej Solidarności. Zajmował także stanowiska w Głównym Urzędzie Ceł i Telewizji Polskiej. W czasach, gdy premierem był Kazimierz Marcinkiewicz, został sekretarzem stanu w KPRM - pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a następnie jego szefem.

Po powołaniu CBA w czerwcu 2006 roku, Kamiński objął na początku sierpnia 2006 roku stanowisko jego szefa. Jednocześnie zrezygnował z członkostwa w PiS, bo ustawa o CBA nakazuje apolityczność.

Funkcję szefa CBA pełnił do 13 października 2009 roku. Premier Donald Tusk pozostawił Kamińskiego w 2007 roku na stanowisku szefa CBA po zmianie władzy. Stracił je w październiku 2009 roku po prowadzonym przez CBA śledztwie w sprawie lobbingu przy ustawie o grach hazardowych (sprawa dotyczyła polityków PO). Według Tuska wówczas "wykorzystał CBA przeciw konkurentom politycznym".

Mariusz Kamiński ponownie został posłem z listy PiS w 2011 roku i w 2015 roku. W PiS pełnił też funkcję jednego z wiceprzewodniczących partii.

W marcu 2015 roku Kamiński został skazany na karę trzech lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącej tzw. afery gruntowej. 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy CBA skazanych za działania w "aferze gruntowej", w tym ówczesnego wiceszefa Biura Macieja Wąsika.

W listopadzie 2015 roku Kamiński został powołany na stanowisko ministra koordynatora służb specjalnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje