Reklama

Reklama

Mariusz ​Błaszczak: W styczniu sfinalizujemy negocjacje ws. zakupu F-35

"W styczniu sfinalizujemy negocjacje dotyczące zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych F-35, jestem o tym przekonany" - powiedział w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON był pytany w środę w PR24, czy prawdą jest, że na początku roku mają zostać podpisane dokumenty dotyczące zakupu wielozadaniowych samolotów F-35.

Reklama

"Rzeczywiście tak, jestem o tym przekonany, że w styczniu sfinalizujemy negocjacje związane z kupnem F-35. To są samoloty najnowocześniejsze na świecie, które dadzą przewagę polskim siłom lotniczym nad ewentualnymi wojskami nieprzyjacielskimi, a więc to jest niewątpliwie ważny element budujący bezpieczeństwo naszej ojczyzny" - powiedział szef MON.

Pytany, ile czasu może upłynąć od momentu podpisania dokumentów dotyczących zakupu F-35 do chwili, gdy pierwsze samoloty tego typu będą w Polsce, powiedział, że jest to jeszcze przedmiotem negocjacji.

Na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej, które odbyło się na początku grudnia w Londynie, Błaszczak rozmawiał z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Robertem O’Brienem m.in. o zakupie samolotów F-35.

Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się pod koniec września na sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. To jednomiejscowy wielozadaniowy samolot bojowy o obniżonej wykrywalności przez radar. Zaliczany jest do piątej generacji - maszyny tej kategorii mogą przekazywać zebrane przez siebie dane rozpoznawcze, wskazywać cele i korzystać z danych zewnętrznych w ramach większego systemu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje