Reklama

Reklama

Marek Sawicki: Głosowanie za podwyżkami dla polityków jednym z moich największych błędów w polityce

Moje dwa największe błędy w trakcie 27 lat służby parlamentarnej to głosowanie za obniżeniem uposażeń dla polityków i samorządowców oraz teraz ten, kiedy głosowałem za ich podniesieniem, za co mogę tylko przeprosić - powiedział w środę poseł PSL Marek Sawicki.

Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, wiążące ich wysokość z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego, a nie, jak dotąd, z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej. Ustawa została uchwalona m.in. głosami posłów KO. W poniedziałek lider PO Borys Budka zaapelował do klubu senackiego KO, by ją odrzucił. Senat stosunkiem głosów 48:45 opowiedział się przeciw podwyżkom dla osób na wysokich stanowiskach w państwie.

Sawicki podkreślił w środę w radiu TOK FM, że "dzisiaj trzeba już skończyć dyskusję na temat ewentualnych podwyżek dla polityków, ministrów i wiceministrów". - Uważam, że ten temat przynajmniej na kolejne pięć lat będzie tematem zamkniętym, nie ma co o tym dyskutować - podkreślił poseł ludowców.

Reklama

Na pytanie, czy jako polityk z 27-letnim stażem parlamentarnym nie był w stanie wyobrazić sobie skutków tego, że cała Polska dowie się, że Sejm podniesie sobie uposażenie i że efektem tego będzie oburzenie i hejt na opozycję.

Dwukadencyjność? Takie rozwiązanie nie jest złe

- Wydaje mi się, że przez te 27 lat swojej służby parlamentarnej dwa moje największe błędy to ten, kiedy głosowałem za obniżeniem uposażeń dla polityków i samorządowców i teraz ten, kiedy głosowałem za podniesieniem. I za to mogę tylko przeprosić - podkreślił Sawicki.

Poseł PSL powiedział też, że byłby za wprowadzeniem dwukadencyjności parlamentarzystów. - Rozmawiałem o tym już parę lat temu, jeśli wprowadzaliśmy dwukadencyjność dla samorządowców, to również należałoby wprowadzić dwukadencyjność dla parlamentarzystów. Pomimo że jestem posłem bez przerwy 27 lat, to akurat uważam, że takie rozwiązanie nie jest rozwiązaniem złym - powiedział Sawicki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy