Reklama

Reklama

Marcin Wiącek. Kim jest kandydat na RPO?

Marcin Wiącek na początku lipca został wybrany przez Sejm - za szóstą próbą - na Rzecznika Praw Obywatelskich. Był on wspólnym kandydatem na tę funkcję klubu PiS i klubów opozycyjnych - PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. By mógł zostać RPO, jego wybór musi zatwierdzić Senat. Kim jest Marcin Wiącek?

Marcin Wiącek urodził się w 1982 roku. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie od 2017 kieruje Zakładem Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW.

Tytuł doktora z zakresu prawa konstytucyjnego Wiącek zdobył w 2009 roku. Rozprawę pisał pod kierunkiem Janusza Trzcińskiego, jej temat to "Pytanie prawne sądu do Trybunału Konstytucyjnego (art. 193 Konstytucji) w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego". 

Także od 2009 roku pracuje jako nauczyciel akademicki na UW. 

Marcin Wiącek jest od 2007 roku zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Działał jeż w Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów (lata 2014-2018). 

Reklama

Marcin Wiącek jako RPO?

- Jestem człowiekiem nauki, od kilkunastu lat pracuję na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat zajmowałem się prawem konstytucyjnym, teraz zajmuję się prawami człowieka, całe swoje zawodowe życie poświęciłem na rzecz pracy sądowniczej - mówił o sobie Wiącek podczas konferencji prasowej, gdy kluby opozycyjne i niektórzy gowinowcy przedstawili jego kandydaturę na RPO. Było to jeszcze w maju, przed piątą próbą wyboru następcy Adama Bodnara. Wówczas Wiącek przegrał z Lidią Staroń, która była kandydatką PiS. 

- Jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, moim credo będzie przede wszystkim artykuł 30. konstytucji, wyrażający zasadę godności człowieka, jak również preambuła konstytucji - deklarował wówczas.

Wiącek przez lata współpracował z Markiem Sawickim z PSL. Przygotował też ekspertyzę prawną dotyczącą konfliktu między Jarosławem Gowinem a Adamem Bielanem o przewodnictwo w Porozumieniu. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Poparcie w Sejmie

Sejm dwukrotnie głosował nad kandydaturą Marcina Wiącka na stanowisko RPO. Za pierwszym razem - w maju - Wiącka poparło 222 posłów, Z kolei Lidię Staroń, ówczesną kandydatkę PiS - 231. Kandydatura Staroń przepadła w Senacie. 

W lipcu Marcin Wiącek ponownie został zgłoszony przez klub Koalicji Polskiej jako kandydat na urząd RPO, ale tym razem uzyskał też poparcie Prawa i Sprawiedliwości. 8 lipca 2021 jego kandydatura została zaakceptowana przez Sejm - "za" zagłosowało 380 z 426 biorących udział w głosowaniu posłów. 43 wstrzymało się od głosu.

- Jeśli Senat zatwierdzi wybór prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich na początku posiedzenia, nie widzę przeszkód, aby ślubowanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu - zapowiadał w poniedziałek Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

Dowiedz się więcej na temat: Marcin Wiącek | RPO | Senat | Rzecznik Praw Obywatelskich

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje