Reklama

Reklama

Małgorzata Gersdorf nie zwoła posiedzenia KRS

O zwołaniu pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa może zadecydować tylko I prezes Sądu Najwyższego. Profesor Małgorzata Gersdorf, jak informuje RMF, nowy skład uważa za niekonstytucyjny i dlatego zrezygnowała z piastowania swojej funkcji.

We wtorek Sejm dokonał wyboru 15 nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z zasadami w środę przypada zatem pierwszy dzień kadencji organu. KRS pozostał jednak bez przewodniczącego po tym, jak I prezes Sądu Najwyższego złożyła rezygnację z kierowania Radą.

Protest przewodniczącej

Jedyną osobą uprawnioną do zwołania posiedzenia KRS w nowym składzie jest właśnie Gersorf, która od dawna dawała do zrozumienia, że nową ustawę uważa za niezgodną z Konstytucją. Podobne zdanie wyraziła w kwestii wyboru przez Sejm sędziów-członków.

Wynik sejmowego głosowania, skłonił przewodniczącą do decyzji o rezygnacji z piastowanej funkcji. Jak informuje portal RMF, Gersdorf nie chce brać odpowiedzialności za poczynania organu, który według niej jest niekonstytucyjny. Jej ruch ma na celu przede wszystkim niezwoływanie posiedzeń organu.

Najbliższe posiedzenie Rady, które miało odbyć się w przyszłym tygodniu zostało już odwołane. Co więcej, na stronie Krajowej Rady Sądownictwa nie można znaleźć nowego harmonogramu posiedzeń.

Reklama

Zawieszenie Rady do odwołania

Blokada posiedzeń Rady w nowym składzie potrwa przynajmniej miesiąc. 2 kwietnia wchodzi bowiem w życie ustawa o Sądzie Najwyższym. Wtedy prof. Małgorzata Gersdorf będzie zmuszona do oficjalnego odejścia z SN w stan spoczynku, gdyż nowe przepisy ograniczają wiek urzędowania sędziów do 65 roku życia.

Kto może zostać nowym przewodniczącym? Szacuje się, że stanowisko może pozostać wolne nawet kilka miesięcy. Sędzia-zastępca wybrany przez prezydenta, zgodnie z zasadami Konstytucji nie będzie mógł zwołać posiedzenia Rady. Działania tego organu mogą zatem pozostać zablokowane jeszcze przez dłuższy okres czasu. Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy