Reklama

Reklama

Lang, Perl i Hoffman z pozytywną opinią komisji

Sejmowa komisja spraw zagranicznych w środę pozytywnie zaopiniowała kandydatury: dotychczasowego wiceszefa MSZ Maciej Langa na ambasadora w Rumunii, Rafała Perla na ambasadora w Serbii i Joanny Hofman na ambasador w Szwecji.

Maciej Lang w 1993 r. ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2016 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Orientalistyki UW.

Reklama

W latach 1993-97 pracował w Departamencie do Spraw Migracji i Uchodźstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Od 1997 r. jest związany zawodowo z MSZ. W latach 1997-2003 pełnił funkcję radcy w ambasadzie RP w Ałmaty. Po powrocie do kraju był radcą ministra w Departamencie Europy oraz w Departamencie Polityki Wschodniej MSZ.

Od kwietnia 2006 r. kierował ambasadą RP w Grecji w randze charge d'affaires. W latach 2007-09 pełnił funkcję ambasadora RP w Aszchabadzie, a od sierpnia 2009 do czerwca 2012 r. kierował polską placówką dyplomatyczną w Kabulu.

Kolejne placówki

W latach 2014-2015 kierował zespołem terenowym specjalnej misji monitoringowej OBWE na Ukrainie. W sierpniu 2015 r. powołany został na stanowisko ambasadora RP w Kazachstanie, a w listopadzie tego samego roku także w Kirgistanie. Od października 2016 r. do listopada 2018 pełnił funkcję ambasadora RP w Turcji.

Maciej Lang jest autorem publikacji i opracowań analitycznych poświęconych Azji Centralnej i Bliskiemu Wschodowi. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zna języki: angielski, francuski, perski, rosyjski, ukraiński, włoski. W listopadzie 2018 r. Lang został wiceministrem spraw zagranicznych. Odpowiadał między innymi za dyplomację ekonomiczną, współpracę rozwojową, politykę azjatycką oraz politykę afrykańską i bliskowschodnią.

Poprzednim ambasadorem w Rumunii od 10 września 2015 roku był Marcin Wilczek. Następnie placówką kierowała charge d'affaires ad interim - Magdalena Szuber-Zasacka.

Rafał Perl związany jest z MSZ od 15 lat

Ambasadorem w Belgradzie zostanie Rafał Perl, który jest związany od 15 lat z resortem spraw zagranicznych. Jest absolwentem politologii Uniwersytetu Szczecińskiego, studiował również w Liege (Belgia) oraz w Lozannie. Ukończył Akademię Dyplomatyczną MSZ w 2005 r.

Perl przeszedł wszystkie szczeble kariery urzędniczej w MSZ, a jego aktywność zawodowa dotyczyła głównie polityki polskiej wobec regionu Bałkanów Zachodnich. W latach 2006-2011 pracował w departamencie Europy Środkowej i Południowej oraz w departamencie polityki europejskiej. Zajmował się między innymi. relacjami Polski z Chorwacją, Serbią, Bośnią i Hercegowiną czy Albanią. Z ramienia OBWE był obserwatorem wyborów w Bośni i Hercegowinie oraz wyborów prezydenckich w Czarnogórze.

W latach 2011-2015 pracował w ambasadzie RP w Waszyngtonie, gdzie między innymi kierował wydziałem prasowym. Po powrocie do Polski Perl pracował w sekretariacie ministra spraw zagranicznych, pełniąc w nim kolejne funkcje aż po obecną funkcję dyrektora sekretariatu szefa MSZ.

Placówka w Belgradzie była nieobsadzona od 30 września 2018 r., kiedy pracę na stanowisku ambasadora zakończył tam Tomasz Niegodzisz. Ambasadą kierował od tego czasu charge d'affaires a.i. RP w Republice Serbii Andrzej Kindziuk.

o Sztokholmu pojedzie Joanna Hoffman

Nową ambasador w Sztokholmie zostanie Joanna Hofman, która jest związana z polskim resortem dyplomacji od 2002 r. Hofman ukończyła w 1990 r. studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a w 1999 r. stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego również na UW.

W MSZ Hofman zaczynała jako szefowa zespołu ds. kontaktów z diasporą żydowską. Od 2005 do 2007 r. była radcą w wydziale politycznym ambasady RP w Waszyngtonie, a w latach 2007-2011 r. ambasadorem w Finlandii. Została odznaczona przez prezydenta Finlandii najwyższym fińskim odznaczeniem - Orderem Białej Róży Finlandii.

Od drugiej połowy 2011 r. do 2014 r. pracowała w sektorze prywatnym w jednej z firm z branży energetycznej, w której odpowiadała za współpracę w zakresie OZE. Hofman pytana o przejście z dyplomacji do sektora prywatnego, odpowiedziała, że nie zajmowała się sprawami polskimi, lecz rynkami: amerykańskim, tureckim, indyjskim, chińskim i rosyjskim. Hofman podkreśliła, że po odwołaniu z placówki w marcu 2011 r. nie otrzymała żadnej oferty pracy w MSZ i odeszła z resortu. Nowa ambasador w Szwecji relacjonowała również, że o pracę ubiegała się drogą korporacyjną - przez złożenie CV i w wyniku rozmów kwalifikacyjnych.

Hofman od 2017 roku pełniła funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. Zna język angielski i rosyjski.

W Sztokholmie stanowisko ambasadora było nieobsadzone od 30 czerwca 2018 r., kiedy funkcję tę przestał pełnić Wiesław Tarka. Od tego czasu placówką kierowała charge d'affaires a.i. RP w Szwecji Iwona Jabłonowska. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy