Reklama

Reklama

"L. Kaczyński powinien się spotkać z Michnikiem"

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka powiedziała w piątek na konferencji dotyczącej 40. rocznicy wydarzeń Marca'68, że prezydent Lech Kaczyński powinien spotkać się z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

Minister była pytana o czwartkową nieobecność Michnika - jednego z głównych uczestników wydarzeń marcowych - podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Lech Kaczyński wówczas odznaczył uczestników Marca'68 oraz osoby zasłużone na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Reklama

- Bardzo bym chciała, żeby prezydent RP, który jest prezydentem 40-milionowego narodu spotkał się i rozmawiał o teraźniejszości, o przyszłości Polski z redaktorem naczelnym największej w Polsce gazety. Ja wierzę, że tak będzie - powiedziała Junczyk-Ziomecka.

- Wierzę, że tak się stanie, ponieważ obu panów, którzy uczestniczyli w opozycji demokratycznej wiele łączy do czasu 1989 roku. Wierzę, że to jest ważniejsze i silniejsze niż to co ich dzieli - podkreśliła.

Junczyk-Ziomecka stwierdziła, że ciągłe zadawanie pytania dlaczego w Pałacu Prezydenckim nie było Adama Michnika do niczego nie prowadzi. - Może razem byśmy się starali, żeby ci którzy dzisiaj się rozeszli, a którym tyle Polska zawdzięcza, żeby jakimiś wspólnymi siłami doprowadzić, żeby znów się spotkali - podkreśliła.

Junczyk-Ziomecka przypomniała, że prezydent podczas czwartkowych uroczystości wielokrotnie wymienił nazwisko Adama Michnika, jako symbolu wydarzeń marcowych. - Nikt nie ma żadnej wątpliwości, że jest to jeden z największych polskich patriotów. Nikt tego nie kwestionuje - zaznaczyła.

Zapytana o klucz, wedle którego wysyłano zaproszenia do gości czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Junczyk-Ziomecka powiedziała, że organizatorom uroczystości zależało szczególnie na odtworzeniu mapy marcowych wystąpień studenckich - zaproszeniu gości nie tylko z Warszawy, ale też Lublina, Krakowa, Łodzi, Poznania.

Dziennikarze domagali się jednak odpowiedzi na pytanie o przyczyny niewysłania zaproszenia do Adama Michnika. Junczyk-Ziomecka odpowiedziała: - Państwo redaktorzy, proszę nie eskalować.

Skończmy tę eskalację. To do niczego dobrego nie prowadzi. Nie chcę uczestniczyć w mnożeniu złych słów, złego powietrza, złej atmosfery i szastaniu oboma nazwiskami - Adama Michnika i prezydenta - dodała.

Ewa Junczyk-Ziomecka spotkała się dziennikarzami podczas drugiego dnia odbywającej się w warszawskim Teatrze Narodowym konferencji naukowej pt. "Żydowski Marzec".

Dowiedz się więcej na temat: Adam Michnik | prezydent | Lech Kaczyński | gazety | uroczystości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje