Reklama

Reklama

​Kukiz'15 wygrał w sądzie z kandydatem Konfederacji

Kukiz'15 wygrał w pierwszej instancji z kandydatem Konfederacji do PE Robertem Winnickim ws. rzekomego zainteresowania się problemem roszczeń wobec mienia bezspadkowego przez Kukiz'15 dopiero w czasie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Wyrok nie jest prawomocny.

Chodzi o wpis, który w środę na swoim profilu na Facebooku umieścił Winnicki - kandydat Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego. Wpis zawiera kalendarium ws. amerykańskiej ustawy JUST Act o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447).

Reklama

We wpisie kandydata Konfederacji umieszczono kolejne daty i działania w kraju i USA ws. JUST Act od 2017 roku. W kalendarium dotyczącym roku 2019 roku napisał on, że "K’15 (Kukiz'15 - PAP) nagle się budzi i składa projekt ustawy oraz dogaduje z PiSem pacyfikację tematu ich rękami".

Pozew w trybie wyborczym

Wpis stał się powodem pozwu w trybie wyborczym, gdyż komitet wyborczy wyborców Kukiz'15 stwierdził, że podane są w nim nieprawdziwe informacje. Na dowód przytoczono m.in. wypowiedzi publiczne wiceszefów klubu Kukiz'15: Grzegorza Długiego, Jarosława Sachajki i Tomasza Rzymkowskiego, którzy w 2018 roku wskazywali na potrzebę uchwalenia ustawy dotyczącej mienia bezspadkowego, a także to że członkowie klubu Kukiz'15 7 maja 2019 roku złożyli projekt ustawy "o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego", który znalazł się we wstępnym harmonogramie 81 posiedzenia Sejmu, które odbyło się w maju, ale ostatecznie ten punkt został zdjęty z porządku obrad po posiedzeniu Prezydium Sejmu, gdzie - jak wskazano - PiS ma większość.

Postanowienie sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie - jak czytamy w postanowieniu - stwierdził, że nie ma jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że członkowie ruchu Kukiz'15 tematem mienia bezspadkowego zainteresowali się dopiero w kampanii wyborczej oraz że miałoby dojść do jakichkolwiek rozmów między Kukiz'15 a Prawem i Sprawiedliwością dotyczących działań mających na celu "spacyfikowanie" projektu ustawy autorstwa Kukiz'15 nazywanej anty-447.

"Wobec ustalenia, że informacja podana przez uczestnika jest nieprawdziwa, Sąd zakazał uczestnikowi rozpowszechniania takiej informacji" - czytamy w postanowieniu. Ponadto sąd nakazął umieszczenie sprostowania.

Winnicki zapytany, czy będzie się odwoływał od wyroku sądu, odpowiedział, że o samym procesie dowiedział się od PAP.

Projekt ustawy anty-447

Zaproponowany przez Kukiz'15 projekt ustawy zakłada m.in. zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu, które byłoby penalizowane. Zgodnie z projektem ustawy, zobowiązywałby on Radę Ministrów do corocznego sprawozdania przed Sejmem i Senatem o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne