Reklama

Reklama

Kto ma zarządzać plażami morskimi? Projekt ustawy w Senacie

Projekt ustawy, który ma być zgłoszony jako inicjatywa ustawodawcza Senatu, zakłada przekazanie samorządom prawa do dysponowania plażami morskimi. Obecnie plaże są w rękach urzędów morskich, co ogranicza możliwość ich zagospodarowywania.

Projekt został zgłoszony jako inicjatywa ustawodawcza Senatu przez grupę senatorów (głównie KO). Jest jeszcze przed pierwszym czytaniem. Jego inicjator, szef nadzwyczajnej senackiej komisji do spraw klimatu Stanisław Gawłowski (niezrzeszony) zwraca uwagę, że obecnie plażami, czyli pasem technicznym polskiego wybrzeża, zarządzają urzędy morskie.

Przyciągnąć turystów

- One odpowiadają tylko za bezpieczeństwo ochrony brzegów morskich, ale nie zajmują się tym obszarem z punktu widzenia rozwoju turystyki. Rozwój turystyki w pasie nadmorskim jest często uzależniony od tego, czy plaże morskie są właściwie zagospodarowane, czy są czyste, czy są ratownicy itd. Na tym wszystkim zależy gminom, mają one świadomość, że przez odpowiednie zagospodarowanie plaż przyciągają turystów - powiedział Gawłowski.

Reklama

Zwrócił uwagę, że do tej pory gminy nie mają możliwości zarządzania plażami, chyba że np. podpiszą jednorazowe porozumienia z urzędami morskimi w tej sprawie.

- Projekt, który napisałem, zakłada, żeby gminy, tam gdzie będą chciały, będą mogły wystąpić do urzędów morskich o przekazanie plaży. Urzędy morskie w takiej sytuacji będą musiały przekazać gminom prawo do dysponowania plażami na okres co najmniej 10 lat - zaznaczył senator.

W interesie skarbu państwa

Właścicielem plaż cały czas pozostanie skarb państwa, dodał, choć gminy będą mogły je zagospodarowywać i czerpać z tego dochody. To będzie również w interesie skarbu państwa, bo będzie korzystał z płaconych podatków - zwrócił uwagę.

- Projekt jest ważny, bo dotyczy 500 kilometrów wybrzeża morskiego - powiedział Gawłowski.

Senat ma inicjatywę ustawodawczą. Projekty ustaw przyjęte przez Senat trafiają do Sejmu i potem podlegają normalnemu trybowi ustawodawczemu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje