Reklama

Reklama

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Nagrody dla żołnierzy

"Zdecydowałem o przyznaniu nagród dla żołnierzy, którzy strzegą granic w okolicach miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu" - poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Dziękuję za Waszą służbę oraz za to, że zachowujecie profesjonalizm w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji" - napisał na Twitterze szef MON.

W poniedziałek Mariusz Błaszczak był na granicy polsko-białoruskiej. Podziękował żołnierzom za pomoc w ochronie granic. Zapowiedział także budowę 2,5-metrowego płotu wzdłuż granicy oraz zwiększenie liczby żołnierzy przy granicy do 2 tys.

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: Spodziewamy się większego naporu migrantów

Reklama

"Wojna hybrydowa"

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej.

Od kilkunastu dni po białoruskiej stronie granicy z Polską w okolicy miejscowości Usnarz Górny koczuje grupa cudzoziemców, którzy chcą się dostać do Polski i deklaruje chęć ubiegania się o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Osoby te nie są wpuszczane do Polski, a nie chcą cofnąć się w głąb Białorusi. Według informacji Straży Granicznej z poniedziałku grupa liczy obecnie 24 osoby.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama