Reklama

Reklama

Kradniesz z sieci? Przygotuj się na pozew

Niemiecka firma zajmująca się ochroną praw autorskich rozpoczęła w Polsce walkę z internetowym piractwem. W imieniu gdyńskiego producenta filmu "Czarny Czwartek" do ponad 300 osób wysłała list z wezwaniem do zapłaty 550 zł. W internecie zawrzało od pytań i wątpliwości. A prokuratorzy przyznają, że podobnych spraw w Polsce z każdym rokiem przybywa.

Prawnik specjalizujący się w prawie autorskim Daniel Hasik tłumaczy, że czasem to efekt nierozważnego korzystania z narzędzi internetowych. - Ostrzega, że trzeba uważać na programy, które nie tylko ściągają pliki, także je rozpowszechniają w internecie. Kiedy korzystamy z programów działających na zasadzie P2P to niestety narażamy się na zarzut rozpowszechniania tych plików chronionych prawem autorskim - podkreśla prawnik.

Reklama

Z kolei prokurator Prokuratury Generalnej Maciej Kujawski przyznaje, że identyfikacja tzw. piratów jest możliwa dzięki IP komputerów. - Pokrzywdzony ma pełny dostęp do akt sprawy i może je wykorzystać w trakcie prowadzonego postępowania - mówi Kujawski.

Stąd kancelarie mają adresy osób, od których tak jak w przypadku "Czarnego Czwartku" domagają się wpłaty pewnej kwoty tytułem ugody. Daniel Hasik przekonuje jednak, że mimo iż takiego wezwania nie należy ignorować, sprawę warto też dokładnie przeanalizować. - Należy być świadomym tego, że jeśli zostało uruchomione np. postępowanie karne to z powodu zapłaty przez nas określonej kwoty nie zostanie umorzone. Dlatego trzeba zwrócić uwagę czy do danego wezwania jest dołączona ugoda, która dawałaby nam możliwość uznania, że wpłacając daną kwotę nikt w przyszłości nie będzie się od nas domagał żadnych roszczeń - podkreśla Daniel Hasik. 

Jeśli takiej ugody nie ma, to lepiej przed sądem próbować udowodnić niewinność, o ile oczywiście nie mamy nic na sumieniu. W przeciwnym razie możemy za jedno przestępstwo ponieść podwójną kare.

Dowiedz się więcej na temat: pozew

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje