Reklama

Reklama

KPRM skierowała pismo do CBA. Chodzi o właścicieli Solvere

15 września do CBA wpłynęło pismo dotyczące byłych współpracowników premier Beaty Szydło - Piotra Matczuka i Anny Plakwicz. Biuro nie zdradza jednak jego treści. "Nie można tu mówić o zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa" – usłyszeliśmy w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Reklama

Pismo zostało złożone przez osobę z kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - informuje Interię CBA. Biuro nie chce jednak zdradzać jego treści informując, że trwa analiza i odsyła do KPRM.

Reklama

Z nieoficjalnych doniesień wynika jednak, że chodzi o działalność i okoliczności powstania spółki Solvere, którą założyli właśnie Matczuk i Plakwicz.

Piotr Matczuk i Anna Plakwicz to byli współpracownicy premier Beaty Szydło, specjaliści od wizerunku. Spółkę Solvere zarejestrowali jeszcze jako urzędnicy w Kancelarii Premiera.

Jak ustalili reporterzy RMF FM analiza CBA ma m.in. dotyczyć właśnie terminu utworzenia spółki. "CBA ma teraz zbadać, czy mogło dojść do złamania przepisów zakazujących prowadzenia działalności gospodarczej przez urzędników. Według ustawy o służbie cywilnej, członkowie korpusu nie mogą prowadzić takiej działalności bez zgody dyrektora instytucji, w której są zatrudnieni" - informuje RMF FM.

Kontrowersje związane z rejestracją domeny


Solvare odpowiada za kampanię "Sprawiedliwe sądy", którą prowadzi na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej. Zlecenie to spółka otrzymała bez udziału w przetargu. "Fundacji nie obowiązują przepisy o zamówieniach publicznych" - uzasadniał brak ogłoszenia przetargu prezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz.

Medialne kontrowersje wzbudził również termin rejestracji domeny internetowej sprawiedliwesady.pl. Matczuk i Plakwicz zrobili to dzień po ogłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę wet w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Dopiero ponad trzy tygodnie później Solvere podpisało umowę z Polską Fundacją Narodową na prowadzenie kampanii na temat reformy sądownictwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy