Reklama

Reklama

Kosiński zastąpił Pawlaka na mazowieckiej liście PSL do europarlamentu

Na liście PSL w wyborach do PE w regionie mazowieckim - do której dotarła PAP - są Jarosław Kalinowski, Adam Struzik i Marek Sawicki, a zamiast Waldemara Pawlaka - rzecznik partii Krzysztof Kosiński. Do startu jest namawiany szef partii Janusz Piechociński, który odmawia.

Początkowo nazwisko Pawlaka znalazło się na wstępnej liście kandydatów do europarlamentu, jednak nie ma go na ostatecznej, składającej się z 10 nazwisk. Według rozmówców PAP w PSL b. prezes w prywatnych rozmowach przyznawał, że nie jest zainteresowany startem w eurowyborach. Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Pawlakiem. 

Według informacji PAP wolne po Pawlaku ostatnie miejsce na liście zaoferowano Kosińskiemu (obaj wywodzą się ciechanowsko-płockiego okręgu wyborczego w wyborach do Sejmu). Kosiński potwierdził, że otrzymał propozycję kandydowania do PE. - To będzie ważny sprawdzian i dla mnie, i dla całego PSL przed wyborami samorządowymi - zaznaczył w rozmowie z PAP.

Reklama

Listę na Mazowszu, zgodnie z przewidywaniami, otworzy europoseł ludowców Jarosław Kalinowski, będą też na niej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i poseł Marek Sawicki.

Na wstępnej liście kandydatów pojawiło się też nazwisko Janusza Piechocińskiego, który został zgłoszony przez mazowiecki zarząd PSL. Szef ludowców zapowiedział jednak przed tygodniem, że nie będzie startował. - Dziękuję kolegom z Mazowsza, ale nie należy mieszać polityki krajowej i międzynarodowej - podkreślił.

Wiceszef mazowieckiego PSL Piotr Zgorzelski powiedział PAP, że będzie namawiał prezesa do startu. - To byłoby korzystne dla nas, zgodnie z zasadą wszystkie ręce na pokład- wyjaśnił poseł.

Mazowiecka lista PSL do PE ma być zatwierdzona w poniedziałek przez wojewódzkie władze partii. Listami do europarlamentu ma się następnie zająć zaplanowana na 18 stycznia Rada Naczelna PSL. Dzień później w stolicy odbędzie się pierwsza konwencja wyborcza PSL w skali kraju, na której zostaną przedstawieni kandydaci na Mazowszu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w maju tego roku. Wybierzemy 51 europosłów. W sumie w Parlamencie Europejskim nowej kadencji zasiądzie 751 przedstawicieli 28 krajów członkowskich.

Dowiedz się więcej na temat: Pawlak | Waldemar Pawlak | Polskie Stronnictwo Ludowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje