Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Prognoza ministra zdrowia: Ponad tysiąc hospitalizacji przez COVID-19 pod koniec września

Pod koniec września będziemy mieli ok. 1200-1300 hospitalizacji w związku z COVID-19 - to prognoza ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Obecna minimalna baza łóżek dla pacjentów covidowych jest wykorzystywana w 10-11 proc.

Niedzielski był w piątek gościem Radia Zet. Zapytano go m.in. o czwartą falę pandemii.

- Prognozy są takie, że pod koniec września będziemy mieli ok. 1200-1300 hospitalizacji. Założenie jest takie, że czwarta fala nie będzie przebiegała tak dramatycznie jak w przypadku drugiej i trzeciej fali - mówił szef resortu zdrowia, dodając, że tak wynika z analizy danych z państw zachodnich, gdzie spadek hospitalizacji w czwartek fali wynosi 40 proc. w stosunku do trzeciej fali.

- Jesteśmy przygotowani też na trudniejsze scenariusze - podkreślił. Przypomniał, że obecnie minimalna bazy 6 tys. łóżek dla takich chorych jest wykorzystana w 10-11 proc.

Reklama

Płatność za szczepienia

Dopytany o ewentualne dodatkowe obostrzenia, zastrzegł, że jeżeli takie się pojawią, to nie będą oparte na liczbie zakażeń, lecz na liczbie hospitalizowanych.

- Rzeczywiście, obszary, gdzie poziom zaszczepienia jest wyższy, są po prostu bezpieczniejsze. Tam transmisja będzie mniejsza - wskazał. Dodał, że są rejony, w których ryzyko zakażenia koronawirusem jest większe. Chodzi o woj. podlaskie, lubelskie i podkarpackie.
Niedzielski był również pytany, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne. Przypomniał, że wszystkie szczepienia w Polsce są objęte systemem refundacyjnym i tak np. seniorzy szczepienie na grypę mają bezpłatne.

- Nie mówimy o wprowadzeniu płatności za szczepienia przeciw COVID-19 z dnia na dzień, ale kiedy pandemia zostanie sprowadzona do bardziej kontrolowanej postaci, szczepienie przeciw COVID-19 wejdzie w normalny system refundacyjny - wskazał.

Podkreślił, że na razie w Ministerstwie Zdrowia nie ma projektu, który by w najbliższym czasie wprowadzał opłaty za szczepienie dla pacjentów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje