Reklama

Reklama

Kopacz nie chce, by Polacy leczyli się za granicą

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że Polska jest przeciwna dyrektywie o transgranicznej opiece medycznej w jej obecnym kształcie. Dyrektywa zakłada możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie całej UE - koszty leczenia pokrywane byłyby z ubezpieczenia zdrowotnego. Na początku grudnia mają zapaść decyzje UE odnośnie tej dyrektywy.

Kopacz poinformowała, że na temat dyrektywy rozmawiała w poniedziałek z ministrem zdrowia Szwecji Goeranem Haegglundem, podczas jego wizyty w Polsce. - Nie ukrywam, że 1 grudnia zapadną decyzje w tej sprawie - powiedziała. Dodała, że prace nad dyrektywą rozpoczęły się w trakcie prezydencji czeskiej.

Reklama

Projekt dyrektywy przewiduje, że - jak powiedziała Kopacz - "każdy obywatel UE ma prawo wybrać sobie świadczeniodawcę, wyjechać za granicę i skorzystać z usług tego świadczeniodawcy. Natomiast narodowy płatnik ma prawo ponieść koszty tego leczenia".

Kopacz podkreślała, że wprowadzenie dyrektywy oznaczałoby, że koszty świadczeń zarówno pacjentów publicznej, jak i niepublicznej służby zdrowia pokrywałby Narodowy Fundusz Zdrowia. Jej zdaniem mogłoby to przyczynić się do "wypływu środków do niepublicznego systemu" - gdyż ze świadczeń za granicą korzystaliby raczej pacjenci placówek niepublicznych.

Zaznaczyła, że w Polsce nie ma jednolitego systemu opieki zdrowotnej, a podmioty publiczne i prywatne nie są traktowane równo. Zwróciła uwagę, że publiczne placówki opieki zdrowotnej mają kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia; kontrakty te ma także część placówek niepublicznych; są też takie placówki, które nie liczą na kontrakt z NFZ.

Podkreśliła, że dotychczas w trakcie negocjacji uzyskano zgodę, że cena, jaką płaciłby NFZ za leczenie w innym kraju UE, byłaby ceną obowiązującą w Polsce, a nie w tym kraju. Kopacz zaznaczyła, że przeciw nowej dyrektywie opowiada się także Hiszpania, Portugalia, Irlandia, Anglia, Słowacja, Słowenia i Węgry

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | Nie | Ewa Kopacz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy