Reklama

Reklama

Kontrowersyjny projekt. Minister zdrowia przeprasza

- Jeżeli popatrzymy na cyfry z Polski, to przed szczepieniami umierało więcej osób - mówił w programie "Graffiti" Polsat News minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że jego stanowisko wobec projektu znoszącego obowiązek szczepień jest negatywne.

Minister Łukasz Szumowski przedstawił dane, z których wynika, że przed obowiązkiem szczepień na m.in. krztusiec i polio  umierało kilka tysięcy osób. - Na krztusiec 4 tys. zgonów, na polio 1,8 tys. osób - wyliczał.

- Trudno mi powiedzieć dlaczego niektórzy ludzie nadal boją się szczepionek. Jest tu za mało rozmowy - za mało argumentów, za mało perswazji i za mało nauki. To jest też dyskusja na poziomie emocjonalnym - mówił.

- Te dane są, ale być może są zbyt mało upublicznione. Powinniśmy pokazywać te cyfry na każdym przystanku - dodał minister zdrowia. Przeprosił, że resort mówił "na ten temat za mało". - Biję się w piersi. To też jest nasza wina - powiedział.

Reklama

W czwartek posłowie zadecydowali o skierowaniu do dalszych prac obywatelskiego projektu przewidującego likwidację szczepień ochronnych. Za procedowaniem w komisjach głosowało 252 posłów, 158 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniu Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu.

Projekt przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" (NOP to niepożądany odczyn poszczepienny - red.). Pod projektem podpisało się 121 tys. osób.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje