Reklama

Reklama

Konsul RP w Meksyku odwołany. Zdecydowany komentarz lidera PSL

Nie wolno karać nikogo za to, że nie chce przyjąć odznaczenia. MSZ ma chyba większy problem w Ohio niż w Meksyku, to tam powinna być szybka reakcja - ocenił w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W środę na briefingu w Warszawie spytano lidera PSL, jak ocenia odwołanie z funkcji Konsula Honorowego RP w Tulancingo (Meksyk) Alberto Stebelskiego-Orlowskiego. W kwietniu konsul odmówił przyjęcia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Problem MSZ z konsulami

Reklama

"Widać, że mamy od pewnego czasu problem z konsulami honorowymi. To jest funkcja honorowa, nigdy nie słyszałem takiego zamieszania jak ostatnio. Nie wolno karać osób za to, że nie zgadzają się i nie chcą przyjąć odznaczenia. To nie jest powód, by kogoś wyrzucać. Dużo większym powodem są publikacje zdjęć niedopuszczalnych, obrzydliwych i mówiłbym to odnośnie każdego, kto zostałby tak przedstawiony" - powiedział w środę szef ludowców.

Nawiązał w ten sposób do sprawy grafiki przedstawiającej Donalda Tuska w mundurze SS, zamieszczonej w mediach społecznościowych na profilu konsul honorowej RP w Ohio (USA) Marii Szonert-Biniendy.

Większy problem jest w Ohio

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że decyzje dot. konsulów honorowych podejmuje MSZ. "I widać, że ma chyba większy problem w Ohio niż w Meksyku; tam powinna być szybka reakcja" - dodał.   

W sobotę pełnomocnik Donalda Tuska, mec. Roman Giertych skierował wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej przez konsul honorową RP w Ohio. Szonert-Binienda oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego; została zawieszona w pełnieniu obowiązków. Dalsze decyzje mają zapaść po powrocie szefa MSZ z Australii, gdzie obecnie przebywa z wizytą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje