Reklama

Reklama

Konstruktywne wotum nieufności dla rządu Szydło? Jest wniosek

PO złożyła w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna. PO chce, by debata nad wnioskiem odbyła się na początku kwietnia.

"Składamy wniosek do marszałka, tak jak zapowiadaliśmy, po konsultacjach z partiami opozycyjnymi w Sejmie. Dzisiaj ten wniosek jest formalnie złożony tak, żeby marszałek Marek Kuchciński mógł przeprowadzić debatę i głosowanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli między 5 a 7 kwietnia" - powiedział PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Poparcie wniosku zadeklarowała Nowoczesna; rządu bronić nie zamierza też PSL. Inicjatywy Platformy nie wesprze Kukiz'15.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Reklama

Klub PiS dysponuje w obecnej kadencji Sejmu samodzielną większością głosów. 

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna wskazywał w połowie marca, że konstruktywne wotum nieufności to jeden z filarów demokracji parlamentarnej. Dodał, że złożenie takiego wniosku przez największą partię opozycyjną jest ważnym wydarzeniem.

"Ta decyzja Platformy Obywatelskiej wynika z tego, co zdarzyło się w zeszłym tygodniu w Brukseli" - mówił wówczas przewodniczący PO. Brak poparcia Polski dla Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej Grzegorz Schetyna nazwał "kompromitacją".Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy