Reklama

Reklama

Konstanty Radziwiłł podsumował osiągnięcia stu dni MZ

W ciągu 100 dni w Ministerstwie Zdrowia powołano kilkadziesiąt zespołów, które mają zmienić polską służbę zdrowia - powiedział IAR szef resortu Konstanty Radziwiłł. Minister zdrowia zapowiedział także powrót do idei "podatku Religi".

Zmiany w służbie zdrowia

- Wszystkie propozycje zmian są dyskutowane, bo kształtowanie polityki zdrowotnej musi opierać się na dialogu z ekspertami, środowiskiem medycznym i pacjentami - powiedział minister.

Takim flagowym zespołem jest ten, który pracuje nad zmianami systemowymi, czyli odejściem od ubezpieczenia, które jednym gwarantuje dostęp do publicznej służby zdrowia, a drugim nie, na rzecz uprawnienia do świadczeń wszystkich obywateli.

Minister Radziwiłł powiedział, że w ciągu kilku miesięcy ma być gotowy projekt dotyczący likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak w praktyce wejście w życie tak wielkiej zmiany będzie możliwe dopiero na przełomie 2017 i 2018 roku.

Szef resortu zdrowia dodał, że w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Minister Radziwiłł podkreślił, że konieczny jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia, a z drugiej strony racjonalne wydatki. Stąd zapowiadane zmiany w koszyku świadczeń zdrowotnych i inna wycena świadczeń.

Reklama

Powrót do idei "podatku Religi"

Konstanty Radziwiłł powiedział także, że resort pracuje nad powrotem do idei "podatku Religi". Wyjaśnił, że nie chodzi o dodatkowy podatek, ale finansowanie z polis Odpowiedzialności Cywilnej kierowców nie tylko strat materialnych w zniszczonych samochodach, znakach drogowych, budynkach, ale także strat zdrowotnych, czyli leczenia i rehabilitacji ofiar wypadków. Minister Radziwiłł zapowiada, że w ciągu kilku miesięcy powinien być gotowy projekt ustawy w tej sprawie.

Tak zwany podatek Religi został wprowadzony w 2007 roku przez ówczesnego ministra zdrowia, nieżyjącego już profesora Zbigniewa Religę. Wynosił 12 procent, co oznaczało, że firmy ubezpieczeniowe przekazywały co miesiąc do Narodowego Funduszu Zdrowia 12 procent składek OC płaconych przez kierowców. Z tych pieniędzy miały być leczone ofiary wypadków drogowych. Podatek został wycofany w 2008 roku przez ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy