Reklama

Reklama

Kongres NowoczesnejPL rozczarował? Brak nowych treści

Wystąpienie Ryszarda Petru na kongresie założycielskim Stowarzyszenia NowoczesnaPL zawierało "dużo ogólników" - ocenił politolog z Uniwersytetu Łódzkiego Jacek Reginia-Zacharski. Jego zdaniem trzeba je traktować jako wstępne założenia programu.

"Najistotniejszy przekaz, to były ostatnie zdania Ryszarda Petru, który mówił, że rusza w Polskę, aby się zorientować, jakie są potrzeby Polaków i później będzie modyfikować program. W związku z tym, trzeba to wystąpienie identyfikować jako wstępne założenia, które mają być weryfikowane" - powiedział Reginia-Zacharski

To nie jest zgodne - zauważył - z wcześniejszymi zapowiedziami Petru. "Wydawało się, że cały program, wszystkie założenia ideowe tego stowarzyszenia są już właściwie gotowe. Dzisiaj się dowiedzieliśmy, że nie do końca tak jest" - podkreślił.

Reklama

"Ten kongres miał pokazać wypełnioną po brzegi salę; robiło to dosyć duże wrażenie. To był moment, który miał uzmysłowić fakt, że coś zaistniało, a tak naprawdę będzie to konstrukcja w procesie" - dodał Reginia-Zacharski.

Zaznaczył, że w wystąpieniu Petru zabrakło nowych treści, a hasło likwidacji finansowania partii z budżetu państwa, które miało być "mocnym", było już wysuwane w kampanii prezydenckiej. "Mnie ten kongres dosyć mocno rozczarował z uwagi na stosunkowo niedużą liczbę nowych treści, które się pojawiły. Ja bym powiedział, że tych nowych treści nie ma w ogóle" - powiedział Reginia-Zacharski.

Zdaniem politologa inicjatywa NowoczesnaPL skierowana jest do tej części elektoratu Platformy Obywatelskiej, "która znalazła się w grupie, dla której obciachem jest głosowanie na Platformę Obywatelską", a nie znajduje innej opcji na scenie politycznej.

"Przez długi czas, od 2005 r., w narracji ogólnokrajowej budowano przekaz, z którego wynikało, że obciachem jest głosowanie na PiS. Ostatnie wybory pokazały, że Platforma doprowadziła, do tego, że właściwie obciachem w pewnej grupie wiekowej stało się głosowanie na PO" - tłumaczył.

"Pytanie, jak duży jest to elektorat. Myślę, że wejście tego ugrupowania do parlamentu już byłoby jego dużym sukcesem" - ocenił Reginia-Zacharski.

Dowiedz się więcej na temat: nowoczesnaPL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje