Reklama

Reklama

Kongres Kobiet: Nie ma jednego modelu życiowych aspiracji kobiet

Przedsiębiorczość kobiet to niewykorzystany potencjał, trzeba znieść limity wiekowe w nauce, stereotypy determinują ścieżkę kariery, trzeba obalić mit matki Polki - to główne tematy IV Kongresu Kobiet w Warszawie.

- Chcemy być coraz bardziej aktywne na forum zawodowym i społecznym, nie rezygnując z rodziny i macierzyństwa - powiedziała do uczestników IV Kongresu Kobiet małżonka prezydenta Anna Komorowska. Oceniła, że aby stworzyć lepsze warunki do realizacji tych aspiracji, trzeba szukać nowych, lepszych rozwiązań w obszarze polityki rodzinnej.

Reklama

- Najtrudniejsza jest zapewne praca nad zmianą nadal funkcjonującego w niektórych środowiskach jednostronnego postrzegania roli kobiety. Pamiętajmy, że nie ma jednego modelu życia i życiowych aspiracji kobiet. Mamy prawo do wyboru. Każda z ról sumiennie wypełniana zasługuje na uznanie i szacunek - podkreśliła Komorowska. Wypowiedź prezydentowej sala nagrodziła oklaskami.

Kobiety w przedsiębiorczości - niewykorzystany potencjał

- Kobiety są niewykorzystanym zasobem rozwoju gospodarczego. W Europie bardzo teraz potrzebujemy wzrostu gospodarczego. Ale jeżeli przyjrzymy się debacie na ten temat, to dotyczy ona głównie polityki fiskalnej, bankowości, a bardzo niewiele mówi się w niej o wykorzystaniu tego bardzo ważnego zasobu, jakim są przedsiębiorcze kobiety - powiedziała dyrektor generalna w MSZ Szwecji Eva Walder.

- Jeżeli chodzi o Polskę, to 12 proc. członków zarządu to kobiety; 11 proc. prezesów wszystkich przedsiębiorstw to kobiety, co nie jest złym wynikiem, jednak jeśli chodzi o spółki giełdowe, to jest to tylko 4 proc. - powiedziała podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach. Jak dodała, w sektorze bankowym tylko jedna kobieta stoi na czele zarządu.

Do nierówności na rynku pracy prowadzą stereotypy

Jak podkreślały uczestniczki kongresu, stereotypy determinują wybory zawodowe kobiet na wczesnym etapie edukacji, prowadzą do nierówności płacowych i ich gorszej sytuacji na rynku pracy.

- Potrzeba wczesnego zwalczania nierówności, poszerzania wyborów edukacyjnych - powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej Aurel Ciobanu-Dordea. Zwrócił uwagę, że wpływ silnych stereotypów prowadzi do luki płacowej, a w konsekwencji nierówności wysokości świadczeń emerytalnych i zasiłków kobiet i mężczyzn.

Panelistki: Trzeba obalić mit matki Polki

Przeszkodą w karierze jest ich zdaniem m. in. polski model macierzyństwa. Panelistki zgodnie twierdziły, że trzeba obalić mit matki Polki, ponieważ są różne modele macierzyństwa, które trzeba doceniać poprzez pryzmat potrzeb i możliwości kobiet.

Autorka książki "Macierzyństwo Non-Fiction" Joanna Woźniczko-Czeczott podkreśliła, że mit matki Polski zakłada, że przedkłada ona potrzeby dziecka ponad własne.

Zniesienie limitów wiekowych - szansa dla kobiet?

Zniesienie barier wiekowych w nauce, np. konieczności uzyskania habilitacji w ciągu ośmiu lat, poprawiłoby sytuację badaczek zamierzających założyć rodzinę i mieć dzieci i wyrównałoby szanse kobiet chcących realizować się w nauce - mówili w piątek eksperci podczas jednej z debat IV Kongresu Kobiet.

- Zwykle w okolicach doktoratu, blisko 30. roku życia chcą też mieć dzieci i tu pojawia się problem. Są to często osoby, które utrzymują się ze stypendiów doktoranckich; gdy odchodzą na urlop wychowawczy, te stypendia są im często zabierane. Muszą więc podejmować trudne życiowe decyzje - mówiła dr Małgorzata Firczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem dr Izabeli Wagner z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego jedną z największych przeszkód w pogodzeniu kariery z rolą matki jest bariera wieku, np. w przypadku uczonych konieczność uzyskania habilitacji w ciągu ośmiu lat czy ograniczenia wiekowe dla uczonych starających się o granty.

W IV Kongresie Kobiet w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki bierze udział kilka tysięcy uczestników, w tym goście z zagranicy. Tegoroczne hasło kongresu to "Aktywność, przedsiębiorczość, niezależność".

Dowiedz się więcej na temat: tematy | modele | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje