Reklama

Reklama

Komorowski: Wzmocnić system obronny Polski

Trzeba szukać wzmocnienia systemu obronnego - powiedział po dzisiejszym posiedzeniu RBN prezydent Bronisław Komorowski. Przedmiotem analizy, jak mówił, będą możliwości działania obronnego służb mundurowych i kształtowania postaw proobronnych społeczeństwa.

- Ważna była krótka rozmowa, ona będzie kontynuowana na temat aspektów pozamilitarnego wzmocnienia systemu obronnego, przez co rozumiemy ogólną akceptację i zrozumienie i wsparcie dla programu wydobycia ze struktur państwa polskiego, szczególnie ze struktur mundurowych, tych wszystkich elementów, które mogą być przydatne, w systemie nie tylko bezpieczeństwa wewnętrznego, jak jest w tej chwili, ale również w systemie obronnym kraju"- powiedział Komorowski po posiedzeniu RBN.

Jak dodał, należy dokonać korekty decyzji, które kiedyś były podyktowane "głębokim przekonaniem w latach 90., że fakt wstąpienia do NATO i położenia głównych akcentów na stronę czysto militarną jest działaniem wystarczającym".

Reklama

- Dzisiaj widać, że trzeba szukać wzmocnienia systemu obronnego przez wydobycie możliwości działania też w konflikcie zbrojnym, potencjalnie możliwym, innych elementów, które są dzisiaj poza MON, to może dotyczyć wielu służb mundurowych - powiedział Komorowski.

Jak dodał, drugim elementem, który będzie elementem analizy, jest "trochę inne kształtowanie postaw proobronnych społeczeństwa rozumianych nie tylko jako kształtowanie generalnej sympatii dla wojska (...), ale również jako kształtowanie postaw wiążących się z gotowością osobistą do świadczenia, choćby nawet w niewielkim stopniu, na rzecz wspólnego bezpieczeństwa i obronności".

- To będzie przedmiotem kolejnego spotkania RBN po przygotowaniu tej koncepcji we współdziałaniu z rządem - zapowiedział prezydent.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje