Reklama

Reklama

Komorowski wręczył odznaczenia powstańcom warszawskim

Jan Rodowicz Anoda, Andrzej Romocki, Jan Romocki i Józef Szczepański znaleźli się wśród odznaczonych Krzyżami Srebrnymi orderu Virtuti Militari. Odznaczenia wręczył prezydent Komorowski podczas inauguracji obchodów 68. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Prezydent Bronisław Komorowski przyznał również Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote i Srebrne Krzyże Zasługi. Łącznie odznaczono kilkadziesiąt osób.

Reklama

- To są osoby, które mają, a mam nadzieję, że będą również miały w przyszłości, ogromne zasługi dla utrzymania pamięci o Powstaniu Warszawskim, o dzielnych żołnierzach, cierpiącej ludności, o wspaniałym, walecznym mieście - powiedział o odznaczonych Komorowski podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam w poniedziałek zainaugurowano obchody 68. rocznicy wybuchu powstania.

Prezydent podkreślił, że heroiczny wysiłek powstańców służy kolejnym pokoleniom Polaków w utrzymaniu przekonania o naszej woli walki i utrzymaniu wolności.

- Dzisiejsze spotkanie (...) z bezpośrednimi uczestnikami Powstania Warszawskiego dla mnie jest zawsze okazją do pomyślenia o tym, jaka wielka zmiana zaszła za jednego życia tych, którzy musieli dramatycznie walczyć, także w Powstaniu Warszawskim, ale którzy doczekali także nowej wolności Polski - mówił Komorowski.

Najwyższe świadectwo odwagi

Podczas uroczystości głos zabrała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Spotkania tutaj, w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, stały się już tradycją. Mają dla mnie - prezydenta miasta stołecznego Warszawy - szczególne znaczenie - powiedziała, podkreślając, że osoby z którymi się tu spotyka, dla wolności swojego miasta dały najwyższe świadectwo odwagi, a ich oddanie poświadczają wyryte na murze pamięci nazwiska kilkunastu tysięcy poległych.

Prezydent Warszawy dodała, że to już 22. obchody rocznicy wybuchu powstania obchodzone w wolnej Polsce. - Licznie uczestniczą w tych obchodach młodzi. Wasze - dosłownie i w przenośni - wnuki i prawnuki. Czy dobrze wypełniają zobowiązanie przenoszenia następnym pokoleniom pamięci o Waszym czynie? Myślę, że można dać odpowiedź twierdzącą, ponieważ dowodem na to są liczne inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, organizacji pozarządowych, oryginalne, nowoczesne projekty młodych artystów; organizowane po to, aby ta pamięć przetrwała - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Jako jeden z projektów, które potwierdzają, że pamięć o powstaniu żyje wśród młodego pokolenia prezydent wskazała ułożoną z kamieni mozaikę przedstawiającą wizerunek poległej w powstaniu młodej, nieznanej kobiety. Jak zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz mozaika zostanie uroczyście odsłonięta 2 sierpnia w parku w alei 3 Maja w Warszawie.

"Stanęliśmy ochoczo do walki"

- Jesteśmy dumni, że w chwilach tak ciężkich stanęliśmy ochotniczo do walki, nie licząc na żadne korzyści osobiste - mówił z kolei prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.

- Tradycyjnie zbieramy się tu (...), aby wspominać i oddać hołd tym wszystkim, którzy oddali swoje życie za wolności i niepodległość naszej ukochanej ojczyzny - powiedział.

Wskazując na Mur Pamięci, na którym wyryte są nazwiska powstańców, którzy zginęli w walkach w sierpniu i we wrześniu 1944 roku, nazwał go świadectwem, tego ile krwi trzeba przelać, aby uzyskać wolność, niepodległość. - To wszystko w imię miłości ojczyzny. Miłość ojczyzny jest największym darem naszym - podkreślił.

- Niech mi będzie wolno uczcić tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, nie doczekali tego dnia, kiedy my tu w naszej wolnej, ukochanej ojczyźnie możemy żyć i wspominać tamte wspaniałe, choć bardzo trudne czasy - mówił Ścibor-Rylski. Wezwał zebranych na uroczystości do uczczenia minutą ciszy tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolność.

Dowiedz się więcej na temat: odznaczenie | Bronisław Komorowski | Powstanie Warszawskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy