Reklama

Reklama

Komorowski: Wolność to wyzwanie i zobowiązanie

Wolność to wielkie wyzwanie, zobowiązanie i obowiązek, to także zobowiązanie wobec sąsiadów, którzy o wolność walczą - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, odbierając w piątek w Bratysławie czesko-słowacką nagrodę transatlantycką.

Czeska i Słowacka Nagroda Transatlantycka (CSTA) przyznawana jest przez Słowacką Komisję Atlantycką (SAC) i czeskie stowarzyszenie Jagello 2000 za wkład w wolność i demokrację w Europie Środkowej. Prezydent Komorowski odebrał ją podczas specjalnej gali w słowackiej filharmonii.

Reklama

Zapewnił, że traktuje tę nagrodę jako "wyraz szacunku dla całego pokolenia polskiej Solidarności, która wolność wywalczyła dla siebie i dla innych".

- Wolność można traktować różnie, jako cel sam w sobie, swobodę robienia wszystkiego, co się chce, ale można traktować jako wielkie wyzwanie, zobowiązanie i obowiązek - powiedział polski prezydent.

Jak podkreślił, dla niego "wolność to nie tylko zobowiązanie wobec Polski i Polaków, ale także sąsiadów i wszystkich tych, którzy o swoją wolność walczą i starają się ją umocnić, pomimo tego że zderzają się z brutalnością świata, z wojnami i z zagrożeniami ze strony sąsiadów".

Dodał, że dla Polski i dla Polaków wolność "kojarzy się z przynależnością do świata zachodniego".

Wolność kojarzy się ze zdolnością myślenia nie tylko o sobie ale i o innych, szukania tego, co ludzi i narody łączy, a nie dzieli.

Jak zaznaczył, "polska wolność oznacza, że jesteśmy razem po obu stronach Atlantyku".

Zwrócił uwagę, że nagroda "powstała z myślą o tym, by przekraczać podziały polityczne, które często narody dzielą". "Dlatego w sposób szczególny dziękuje za Czeską i Słowacką Nagrodę Transatlantycką" - dodał.

W stolicy Słowacji Komorowski weźmie udział w szczycie Globec2015. Spotka się także z prezydentem Słowacji Adrejem Kiską.

z Bratysławy Agnieszka Szymańska

Dowiedz się więcej na temat: Bronisław Komorowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje