Reklama

Reklama

Komisja sprawiedliwości popiera kandydaturę prof. Wyrembaka do TK

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała w czwartek Sejmowi kandydaturę prof. Jarosława Wyrembaka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Głosowanie nad kandydaturą profesora odbędzie się w piątek w Sejmie.

Za zarekomendowaniem kandydata głosowało 14 członków komisji, przeciw było czterech, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama

Prof. Wyrembak jest kandydatem klubu Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego w miejsce zmarłego sędziego TK Henryka Ciocha. Urodził się 12 marca 1967 r. w Wieluniu. Jest absolwentem studiów prawniczych na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 

Aktualnie zatrudniony jest na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, a także w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. Jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie, jednak obecnie nie wykonuje zawodu adwokata w związku z zatrudnieniem na stanowisku eksperta do spraw legislacji w Biurze Analiz Sejmowych kancelarii Sejmu. Po wyborach parlamentarnych w 2015 r. został wybrany przez Sejm na stanowisko sędziego Trybunału Stanu.

Posłowie opozycji podczas obrad komisji pytali kandydata m.in. o jego przynależność do PiS.

"Pełnię aktualnie funkcję sędziego Trybunału Stanu. W związku z objęciem tej funkcji złożyłem wniosek o zawieszenie mojego członkostwa w PiS. Ten wniosek został uwzględniony. Do końca ubiegłego roku moje członkostwo w partii było zawieszone. W związku z wyrażeniem zgody na kandydowanie na stanowisko sędziego TK (...) złożyłem także wniosek w sprawie ostatecznego wystąpienia z PiS" - powiedział posłom z komisji prof. Wyrembak. Dodał, że na razie nie ma informacji na temat losów tego wniosku. "Być może decyzja w tej sprawie już zapadła" - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje