Reklama

Reklama

Komisja śledcza zajmie się kierownictwem resortu finansów

Komisji śledcza ds. VAT prawdopodobnie zostanie powołana na następnym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział poseł Marcin Horała, rekomendowany przez PiS na przewodniczącego tej komisji. Jak dodał, przedmiotem zainteresowania komisji będą m.in. działania kierownictwa resortu finansów i służb skarbowych.

Horała w środę w radiowej "Trójce" pytany kiedy komisja śledcza rozpocznie działanie, powiedział: "To wymaga dwóch uchwał Sejmu, pierwszej uchwały o utworzeniu komisji (...), i w kolejnym kroku powołanie składu osobowego". Jak dodał, te punkt nie został dodany do porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu.

"Do końca posiedzenia oczywiście teoretycznie jakieś zmiany mogą się zdarzyć, ale jeśli się nie pojawi (ten punkt) na tym posiedzeniu, to na następnym posiedzeniu Sejmu" - zaznaczył. Poseł PiS podkreślił, że "niewątpliwie przedmiotem zainteresowania (komisji) będzie kierownictwo resortu finansów i służb skarbowych".

Reklama

Dziennikarz zwrócił uwagę, że komisja śledcza - według projektu uchwały - ma zająć się zaniedbaniami i zaniechaniami w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego od grudnia 2007 do listopada 2015 roku, a Platforma Obywatelska chce, by prace komisji objęły również lata 2016-2018.

"Działania PiS są wręcz modelowe"

Horała powiedział, że zgodnie z przepisami, zakres prac komisji musi być określony. Dodał, że "działania rządu Prawa i Sprawiedliwości po roku 2015 są wskazywane - i w to w skali całej Unii Europejskiej - jako wręcz modelowe, przykładowe".

Pytany, czy posłowie Platformy wejdą w skład komisji śledczej, jeśli nie zostanie rozszerzony jej zakres działania, Horała odparł: "Serdecznie zapraszamy (Platformę), żeby wskazała swojego przedstawiciela".

Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie na początku kwietnia. Według projektu do zakresu działania komisji należy zbadanie i ocena prawidłowości oraz legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.

W szczególności komisja ma badać działania i ewentualnie zaniedbania: członków Rady Ministrów, prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz organów powołanych do ścigania przestępców (Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji).  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy