Reklama

Reklama

Komisja przeciwna wydłużeniu urlopów ojcowskich

Sejmowa komisja opowiedziała się za odrzuceniem projektu wydłużającego z dwóch do ośmiu tygodni urlop ojcowski. Zdaniem posłów skoro mężczyźni mogą na równi z kobietami korzystać z urlopów rodzicielskich, nie ma potrzeby wydłużania urlopu ojcowskiego.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotował Ruch Palikota. W czwartek posłowie z komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach opowiedzieli się za odrzuceniem projektu.

Jak tłumaczył Stanisław Szwed (PiS) uczestniczący w pracach podkomisji, do której skierowano projekt, wprowadzenie w czerwcu nowego urlopu rodzicielskiego, z którego na równych prawach mogą korzystać matki i ojcowie, de facto rozwiązało problemy związane z urlopami dla ojców.

Reklama

Zofia Popiołek (RP) przypomniała, że omawiany projekt powstał zanim zostało zapowiedziane wprowadzenie urlopu rodzicielskiego. Zwróciła uwagę, że wtedy podchodzono bardzo sceptycznie do propozycji wydłużania urlopów dla ojców, ale wyraziła zadowolenie, że to się zmieniło i rząd przedstawił propozycje urlopu rodzicielskiego.

Projekt przewidywał wydłużenie urlopu ojcowskiego z dwóch do ośmiu tygodni. Zgodnie z projektem urlop ten nie mógłby być wykorzystywany w tym samym czasie co urlop macierzyński. Miało to umożliwić matce powrót do pracy i zagwarantować, że w czasie urlopu to właśnie ojciec, a nie matka, zajmowałby się dzieckiem.

W czerwcu weszła w życie ustawa wprowadzająca roczne urlopy dla rodziców: obecnie przysługuje im 20 tygodniu urlopu macierzyńskiego, w tym 14 tygodnie zarezerwowanych dla matki, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 urlopu rodzicielskiego. Uprawnieniami tymi rodzice mogą dzielić się między sobą. Dwutygodniowy urlop ojcowski może wykorzystać wyłącznie ojciec, w ciągu pierwszego roku życia dziecka; nie może scedować go na matkę. Jeśli ojciec go nie wykorzysta, urlop przepadnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje