Reklama

Reklama

KOD z Małopolski liczy na spotkanie z prezydentem

Oddział Komitetu Obrony Demokracji z Małopolski złożył w Kancelarii Prezydenta pismo, w którym apeluje do Andrzeja Dudy o spotkanie nt. stanu państwa polskiego oraz roli prezydenta w państwie.

Jak mówią przedstawiciele małopolskiego Komitetu Obrony Demokracji, pismo jest kontynuacją akcji krakowskiego KOD podczas pikiety 13 marca na Rynku Głównym, gdzie zbierali podpisy mieszkańców pod listem do prezydenta.

Dodają, że podczas krakowskiej akcji "zebrano 5 plansz podpisów mieszkańców Krakowa" i dzisiaj oficjalnie przekazano je do Kancelarii Prezydenta "jako zaproszenie na rozmowę o stanie państwa polskiego oraz o roli prezydenta w państwie".

W swoim apelu krakowski KOD - jak wskazują przedstawiciele - pyta prezydenta, dlaczego dzieli Polaków oraz dlaczego ich obraża, mimo że podczas kampanii zapowiadał, ze będzie prezydentem wszystkich Polaków.

Reklama

Jak czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta, w Polsce doszło do "łamania prawa" oraz "nieposzanowania wyroków Trybunały Konstytucyjnego".

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Przedstawiciele KOD liczą na to, że prezydent po zapoznaniu się z dokumentem wyznaczy termin spotkania z nimi.

9 marca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych.

Uznał, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużanie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy