Reklama

Reklama

Kary za niestawienie się na wizytę lekarską? Sondaż

Aż 90 proc. lekarzy uważa, że wprowadzenie kar dla pacjentów za niestawienie się na wizytę to dobry pomysł - wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis Konsylium24.pl, dedykowany polskim lekarzom.

Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko w 2019 r. z powodu niestawienia się u lekarza bez wcześniejszego odwołania wizyty specjaliści nie udzielili w sumie 17 mln porad. W związku z tak dużą skalą zjawiska Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza wprowadzenia opłat dla pacjentów za nieodwołanie wizyt.

"Nie mówię nie. Dlatego, że faktycznie jest to ogromny problem. W jednym z instytutów liczba niezgłoszonych się osób w ciągu roku na ortopedię i traumatologię to jest 150 tys., a 90 tys. na kardiologię. To jest ok. 20 proc. wizyt lekarskich" - mówił niedawno w Radiu Zet minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Reklama

Serwis Konsylium24.pl zapytał, co na ten temat sądzą sami lekarze.

Jak wynika z sondażu, jedynie 10 proc. z 1604 ankietowanych lekarzy uznało wprowadzenie kar za niezasadne. 44 proc. badanych lekarzy opowiedziało się za karaniem wszystkich pacjentów, którzy nie odwołują wizyt, a 46 proc. za wprowadzeniem kar tylko w niektórych sytuacjach. 

Lekarze zostali również zapytani o to, jaki - ich zdaniem - byłby najefektywniejszy sposób rozwiązania problemu.

39 proc. ankietowanych wskazało na wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty, które mogłyby być wysyłane do pacjentów kilka dni przed planowaną wizytą. 22 proc. badanych zasugerowało możliwość odwoływania wizyt online, a 18 proc. - uruchomienie infolinii do odwoływania wizyt. Natomiast 21 proc. ankietowanych lekarzy jest zdania, że obecny system nie wymaga zmian.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje