Reklama

Reklama

Karpacz. ​Premier Słowenii Janez Jansza Człowiekiem Roku 2020 Forum Ekonomicznego

Słoweński szef rządu Janez Jansza otrzymał w czwartek nagrodę Człowiek Roku 2020 Forum Ekonomicznego. - Tę nagrodę rozumiem i przyjmuję jako zobowiązanie i odpowiedzialność, by działać na rzecz naszego celu historycznego, czyli wspólnej i spójnej Europy - mówił wyróżniony szef rządu. Natomiast Nagroda Specjalna przypadła społeczeństwu ukraińskiemu, a Nagrodę Polonijną przyznano uwięzionym na Białorusi Andżelice Borys i Andrzejowi Poczobutowi.

Nagrodę Janaszowi wręczył premier Mateusz Morawiecki w czwartek wieczorem, podczas gali kończącej jubileuszową XXX edycję Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jansza był działaczem antykomunistycznym, a potem w wolnej Słowenii trzykrotnie został premierem.

Dziękując za wyróżnienie, mówił m.in. o walce o wolność Europy Wschodniej. Podkreślił rolę papieża Jana Pawła II i Solidarności w walce o obalenie komunizmu w naszym regionie. - Tę nagrodę rozumiem i przyjmuję jako zobowiązanie i odpowiedzialność, by działać na rzecz naszego celu historycznego, czyli wspólnej i spójnej Europy, która żyje w pokoju, która jest zjednoczona i silna, tak jak silne są jej poszczególne państwa członkowskie. Europy, w której żyją Europejczycy, mający wspólne wartości cywilizacyjne - powiedział Jansza.

Reklama

Forum Ekonomiczne. Premier Słowenii wspominał bitwę pod Wiedniem

Mówił także o dziedzictwie chrześcijańskim Europy Środkowo-Wschodniej. - Z katolickich nauk społecznych ukształtowały się zasady pomocniczości i solidarności. To są dwie centralne idee integracji europejskiej. Oprócz tego mieszkańcy Europy Wschodniej w czasie historii wspierali i utrzymywali europejski styl życia. Bili się za nasze wspólne wartości. Wspomnę u choćby rok 1683, gdy pobili imperium osmańskie i uratowali cesarstwo habsburskie. To była solidarność europejska - podkreślił. 

W 1683 roku pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego. Jansza przypomniał, że wieki później Europa Środkowa stała się obiektem sporu pomiędzy mocarstwami światowymi i bardzo długo cierpiała pod totalitaryzmami. 

- Jednak kultura, którą ukształtowało chrześcijaństwo, mimo nadzoru totalitarnych władz, inspirowała osoby, które walczyły o wolność. Naprzeciwko opresji stała moc, która w końcu zwyciężyła. Inspirowało i podnosiło nas na duchu to, co się działo: ruch Solidarności i jej hasło +nie ma wolności bez solidarności - powiedział Jansza.

Dodał, że to ten ruch poprowadził Europę Środkową do wolności i "dzisiaj też należy o tym myśleć i pamiętać".

Wśród nagrodzonych także Marek Kuchciński i KGHM

Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego przypadła w tym roku społeczeństwu ukraińskiemu. Nagrodę odebrał premier tego kraju Denys Szmyhal, który podziękował Polsce za solidarność. Z kolei były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zostali wyróżnieni tytułami Osobowości. Organizacją pozarządową roku 2020 został Związek Harcerstwa Polskiego, a firmą roku - KGHM Polska Miedź S.A.

Uwięzieni działacze Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali natomiast wyróżnieni Nagrodą Polonijną Forum Ekonomicznego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy