Reklama

Reklama

Kard. Nycz: Współcześni ludzie odsuwają myśl o sensie życia

Człowiek współczesny bardzo często udaje, że nie ma czasu i odsuwa od siebie myśl o sensie życia. Kult ciała, kariery i zysku zasłania prawdę o śmierci - podkreślał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim.

Reklama

Kard. Nycz przypomniał, że tradycja obchodzonej w czwartek uroczystości Wszystkich Świętych sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Dodał, że pierwsi chrześcijanie spotykali się na grobach męczenników, których czcili. Jak mówił metropolita warszawski, świętość powinna być dążeniem każdego chrześcijanina. - Wszyscy się musimy nawracać na świętość. Razem ze świętymi modlimy się dzisiaj o świętość Kościoła, aby był świadkiem - powiedział hierarcha.

Reklama

Metropolita warszawski zaapelował o szanowanie zwyczaju odwiedzania cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki. - Ludzi modlących się dziś na cmentarzach w Polsce jest o wiele więcej niż w każdym innym kraju w Europie. Szanujmy ten zwyczaj. Nie próbujmy z różnych powodów się go pozbywać. - Nie ma takich mocnych - którzy nawet, jeżeli przez cały rok odsuwają myśl o śmierci, o życiu wiecznym, o zbawieniu, bo są zagonieni - nie ma takich mocnych, żeby nad grobem swoich bliskich, żeby w blasku świec, zniczy, cmentarza, żeby w scenerii jesiennego pejzażu nie postawili sobie pytania o sens życia, o swoją własną śmierć - powiedział kard. Nycz.

Hierarcha nawiązał do fragmentu ewangelii z "Kazania na górze" mówiącego o błogosławionych, który odczytywany jest w uroczystość Wszystkich Świętych. - Drogą do świętości jest droga błogosławieństw. Błogosławieni ubodzy w duchu - nieprzywiązani do wartości materialnych, posiadający, a żyjący tak, jakby nie posiadali, wolni duchowo: od pieniądza, od kariery, od zysku. Błogosławieni, którzy cierpią - umiejący przyjąć cierpienie. Błogosławieni miłosierni - podkreślał kard. Nycz.

Po mszy metropolita warszawski przewodniczył procesji modlitewnej, która - jak co roku - przeszła przez stare Powązki.

Dowiedz się więcej na temat: Nie | Sens | nycz | Kościół | religia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy