Reklama

Reklama

Kard. Nycz: Powiedzieliśmy papieżowi, że Polska na niego czeka

Wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem powiedzieliśmy Ojcu Świętemu, że Polska na niego czeka; po formalnym zaproszeniu przez Episkopat i władze kraju można realnie myśleć o wizycie papieża w Polsce - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz, który przebywa w Rzymie, podkreślił, że czwartkowa msza św. na zakończenie konklawe była dla niego wielkim przeżyciem. - Odprawialiśmy ją razem z papieżem w tym samym miejscu, w którym został wybrany - w Kaplicy Sykstyńskiej. Msza św. była wyjątkowa i szczególna w tym znaczeniu, że Ojciec Święty w niezwykle bezpośredni i prosty sposób w krótkiej, ale głębokiej homilii skierował do nas słowa swoistego programu dla Kościoła, który chce prowadzić jako nowy papież - powiedział metropolita warszawski.

Reklama

- Ojciec Święty mocno akcentował, że jeżeli nie jesteśmy wyznawcami Chrystusa, którzy go autentycznie przyjmują wraz z krzyżem, to grozi nam, że będziemy biskupami, kardynałami, papieżami, księżmi, świeckimi, ale mało przydatnymi dla misji Kościoła, który ma głosić zbawienie światu - dodał. Kard. Nycz ocenił, że papież Franciszek w pierwszych dniach pontyfikatu pokazał, że będzie wychodził do ludzi i przemawiał do nich w prosty i bezpośredni sposób. 

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

Metropolita warszawski podkreślił, że piątkowa audiencja dla kardynałów była bardzo serdeczna. - Papież długo rozmawiał z każdym z kardynałów. Myśmy podeszli do niego razem z kard. Stanisławem Dziwiszem. Powiedzieliśmy Ojcu Świętemu, że Polska na niego czeka. Mówiliśmy o obchodach 1050-lecia chrztu Polski. Poprosiliśmy, by te obchody mogły być połączone z kolejnym Światowym Dniem Młodzieży zorganizowanym w Polsce. Papież to przyjął z życzliwym, serdecznym uśmiechem. Myślę, że po formalnym zaproszeniu Ojca Świętego prze Konferencję Episkopatu Polski i władze państwowe można realnie myśleć o wizycie papieża w Polsce - ojczyźnie Jana Pawła II - powiedział kard. Nycz. 

Pytany , na ile realne jest zorganizowanie ŚDM w Polsce kard. Nycz odpowiedział: - Jest to realne dlatego, że decyzja w Rzymie jeszcze nie jest podjęta". - Zapadnie ona w najbliższych miesiącach, ponieważ kolejne miejsce spotkania młodych ogłasza się na zakończenie Światowych Dni Młodzieży - najbliższe odbędą się w lipcu tego roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Wtedy ostatecznie dowiemy się, czy następne będą w Polsce - zaznaczył metropolita warszawski.

Episkopat Polski stara się, by Światowe Dni Młodzieży w 2015 r. odbyły się w Krakowie i rozpoczęły obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Biskupi skierowali pod koniec 2011 r. list w tej sprawie do papieża Benedykta XVI. Do tej pory nie zapadała żadna decyzja.

Dowiedz się więcej na temat: kardynał Kazimierz Nycz | papież | episkopat | Papież Franciszek I

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy