Reklama

Reklama

Kard. Dziwisz na Podhalu: Stoimy wobec nowych wyzwań

Szerzący się sekularyzm i krytyka Kościoła, skutkujące zniechęceniem ludzi do wiary - oto najważniejsze wyzwania współczesności - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Ludźmierzu. Czwartek jest kulminacyjnym dniem obchodów 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Zdaniem kardynała Polska, świat - przy niepowtarzalnym wkładzie Jana Pawła II - przez ostatnie 50 lat uległa dużym przeobrażeniom. Część starych problemów zniknęła, ale pojawiły się nowe wyzwania.

- Wyzwaniem jest szerzący się sekularyzm, czyli przyjmowany przez wielu taki model życia, jakby Bóg nie istniał, a więc w gruncie rzeczy pogański model. Wyzwaniem jest obsesyjna krytyka Kościoła, budzenie niechęci do Kościoła, kończące się zniechęceniem człowieka do wiary, do Jezusa Chrystusa, do Ewangelii - mówił w Ludźmierzu. Jego zdaniem ogromną szansą - zwłaszcza dla młodego pokolenia - będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w 2016 r.

Reklama

Podkreślił też znaczenie dla mieszkańców Podhala Sanktuarium znajdujące się nieopodal Nowego Targu.

- Wzruszająca jest obecności Maryi - od ponad sześciuset lat - w Ludźmierzu, w tej malowniczej górskiej krainie. Pani Ludźmierska, słusznie nazwa Królową Podhala, od wieków cieszy się nieprzerwana miłością, czcią i oddaniem wiernego Jej ludu - powiedział Dziwisz. Przed mszą, w której uczestniczyły tłumy wiernych, metropolita krakowski poświęcił pamiątkową tablicę.

To najstarsza osada na Podhalu

Ludźmierz to najstarsza osada na Podhalu. Już w 1234 r. osiedli w niej cystersi. W XIII w. zbudowano tam też pierwszą świątynię. Otaczana dziś szczególnym kultem figura Matki Bożej z Dzieciątkiem pojawiła się w tamtejszym kościele około 1400 r. - nieznany jest ani jej fundator, ani miejsce powstania.

Obecna świątynia, utrzymana w stylu neogotyckim, powstała w II połowie XIX w., na miejscu rozebranego drewnianego kościoła, z którego przeniesiono rokokowy ołtarz z cudowną figurą.

15 sierpnia 1963 r. dzięki staraniom bp. Karola Wojtyły, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji znajdującej się w Ludźmierzu cudownej figury Matki Boskiej, otoczonej szczególnym kultem religijnym Podhalan.

Według opowieści uczestników uroczystości, podczas procesji z ręki figury wysunęło się berło. Pochwycił je bp Wojtyła. Po latach, gdy został papieżem, odczytano to jako proroctwo. Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. papież Jan Paweł II odprawił w Ludźmierzu nabożeństwo różańcowe, w którym uczestniczyło ponad 200 tys. pielgrzymów.

Dowiedz się więcej na temat: kard. Stanisław Dziwisz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy