Reklama

Reklama

Kara grzywny dla Leppera, Filipka i Budnera

To nie było działanie w stanie wyższej konieczności - stwierdził Sąd Okręgowy Warszawa-Praga, uzasadniając kary grzywny dla b. wicepremiera Andrzeja Leppera oraz b. posłów Samoobrony Krzysztofa Filipka i Alfreda Budnera.

Zdaniem sądu, podejrzenie Samoobrony o skażenie zboża nie usprawiedliwia działań oskarżonych.

Reklama

25 tys. zł grzywny dla b. wicepremiera Andrzeja Leppera oraz po 5 tys. zł grzywny dla Krzysztofa Filipka i Alfreda Budnera - takie wyroki wydał sąd za wysypanie zboża w 2002 r. na tory w stolicy.

Wszyscy trzej byli oskarżeni o "zniszczenie, uszkodzenie lub uczynienie niezdatnym do użytku" zboża sprowadzonego z Niemiec przez b. posła PSL, przedsiębiorcę Zbigniewa Komorowskiego. Według prokuratury wskutek wysypania z wagonów zniszczono 1,2 tony zboża, a 24 tony zanieczyszczono.

- Skoro sześciokrotna karalność Andrzeja Leppera nie przeszkodziła w objęciu przez niego funkcji wicepremiera, to nie może też stać na przeszkodzie złagodzenia wyroku wobec niego za wysypanie zboża na tory w 2002 r. w Warszawie - uznał Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Janusz Jankowski podkreślał, że kary grzywny nie przewiduje przepis o zniszczeniu mienia, który przewiduje za to do 5 lat więzienia. Sędzia dodał, że inny przepis prawa pozwala na orzeczenie grzywny zamiast kary więzienia jeżeli dany czyn jest zagrożony karą do 5 lat więzienia.

Sędzia Jankowski uznał, że sąd nie miał wątpliwości co do wymierzenia kary grzywny wobec dwóch pozostałych oskarżonych Krzysztofa Filipka i Alfreda Budnera. Sędzia dodał, że problem zaś był wobec Leppera, który był - jak wynika z jego karty karnej - sześć razy prawomocnie skazany, m.in. za fałszywe oskarżenie, groźby bezprawne, znieważenie prezydenta i funkcjonariuszy państwowych.

- Jeśli to nie stało na przeszkodzie w objęciu funkcji wicepremiera, to nie może stać na przeszkodzie złagodzenia wyroku - podkreślił sędzia.

Po wyroku Filipek i Budner zapowiedzieli apelację. Leppera nie było - ma tego dnia proces w Piotrkowie Trybunalskim ws. "seksafery".

Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Lepper | Warszawa | Praga | kara więzienia | sędzia | sąd okręgowy | kara

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje