Reklama

Reklama

Kandydaci na członków Państwowej Komisji Wyborczej

Obecny sędzia PKW prof. Zbigniew Cieślak, warszawski radny Dariusz Lasocki, prawnik Arkadiusz Pikulik, Liwiusz Laska, prof. Ryszard Balicki, prof. Konrad Skłodowski oraz sędzia Trybunału Stanu Maciej Miłosz - to kandydaci klubów parlamentarnych na członków PKW.

PiS do PKW zgłosi obecnego sędziego Komisji prof. Zbigniewa Cieślaka, warszawskiego radnego Dariusza Lasockiego oraz prawnika Arkadiusza Pikulika.

Reklama

Kandydatami klubu Koalicji Obywatelskiej - jak poinformował poseł Robert Kropiwnicki - są prof. Ryszard Balicki oraz prof. Konrad Skłodowski.

Kandydatem klubu Lewicy będzie doktor nauk prawnych, wykładowca, współtwórca prawa pracy Liwiusz Laska, który w latach 2016 - 2018 był wiceprzewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Klub PSL-Kukiz'15 zgłosi do PKW adwokata, sędziego Trybunału Stanu Macieja Miłosza.

Zmiana regulaminu

W zeszłym tygodniu posłowie zmienili regulaminu Izby dotyczący wyboru członków PKW. Zmiany to pokłosie nowelizacji Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r. Zgodnie z tą nowelą, prezydent powoła nową PKW w ciągu 100 dni od dnia wyborów do Sejmu. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a dwóch sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co dodano?

W Regulaminie Sejmu dodano przepisy mówiące, że Sejm wskazuje siedmiu członków PKW, a wnioski ws. wskazania członków PKW zgłaszają kluby parlamentarne i poselskie, przy czym liczba tych członków musi odzwierciedlać proporcjonalnie reprezentację w Sejmie klubów. Liczbę kandydatów na członków PKW zgłaszanych przez kluby ustala Prezydium Sejmu. Liczba członków powołanych w skład PKW spośród wskazanych przez jeden klub nie może być większa niż 3.

Według Regulaminu Sejm w uzasadnionych przypadkach może zwrócić się do prezydenta z wnioskiem o odwołanie członka PKW wskazanego przez Sejm. Wniosek o odwołanie członka PKW wraz z uzasadnieniem mogą zgłaszać Prezydium Sejmu albo grupa co najmniej 35 posłów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje