Reklama

Reklama

Kancelaria Prezydenta: Trwają konsultacje ws. Poczobuta

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prowadzi konsultacje z MSZ, Wspólnotą Polską oraz Związkiem Polaków na Białorusi, by uzgodnić "optymalną reakcję" prezydenta na decyzję o skazaniu na areszt Andrzeja Poczobuta, działacza Związku Polaków na Białorusi.

Dzisiaj o godz. 16.30 prezydent Komorowski spotka się w Pałacu Prezydenckim z szefem polskiej dyplomacji, Radosławem Sikorskim.

"Rozmowy w tej sprawie zaplanowane są na kilka najbliższych dni, a informacja o ich wyniku zostanie niezwłocznie przekazana opinii publicznej" - zapowiedziała Kancelaria Prezydenta w komunikacie.

Jak poinformowano, do Kancelarii jak dotąd nie wpłynął list, nieuznawanego przez rząd w Mińsku, Związku Polaków na Białorusi do prezydenta w sprawie aresztowania Poczobuta.

Wczoraj Rada Naczelna ZPB ogłosiła list otwarty, w którym zwraca się do Bronisława Komorowskiego, "by zabrał głos" w sprawie Poczobuta, a także w sprawie działań wobec "innych członków organizacji". Działacze ZPB chcą, by prezydent "zainicjował działania Państwa Polskiego, mające na celu doprowadzenie do uwolnienia Poczobuta i zaprzestania szykan wobec innych działaczy Związku Polaków".

Reklama

Poczobut, szef Rady Naczelnej ZPB i dziennikarz "Gazety Wyborczej" został skazany w piątek przez sąd w Mińsku na 15 dni aresztu administracyjnego za udział w manifestacji opozycji w Mińsku 19 grudnia 2010 r., w wieczór po wyborach prezydenckich. Sąd uznał, że brał "aktywny udział" w demonstracji, choć Poczobut argumentował, że wykonywał wówczas pracę dziennikarską. Jego sprawę rozpatrywano po raz kolejny - bezpośrednio po demonstracji sąd wydał łagodniejszy wyrok.

Dowiedz się więcej na temat: kancelaria | prezydent | Kancelaria Prezydenta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy