Reklama

Reklama

"Kaczyński zrezygnował z obrażania politycznych przeciwników"

​Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uznał wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli oraz ostatnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego za sygnał pojednawczości wysłany przez polskie władze zarówno do opinii międzynarodowej, jak i krajowej.

"Kierownictwo Polski stara się od kilku dni o wysyłanie sygnałów świadczących o pojednawczości, skierowanych zarówno do wewnątrz (kraju), jak i na zewnątrz" - pisze autor opublikowanego we wtorek komentarza Reinhard Veser.

"Było to widać podczas wizyty prezydenta Dudy w Brukseli, a także w najnowszych wypowiedziach przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego, który nie tylko zrezygnował z obrażania politycznych przeciwników, lecz także zasygnalizował gotowość do kompromisu w sporze o Trybunał Konstytucyjny" - czytamy w komentarzu.

Reklama

Autor zaznacza, że w przypadku Kaczyńskiego "uzasadniona jest nieufność, ze względu na jego liczne taktyczne wolty, których dokonał w swoim politycznym życiu".

"Gdyby jednak udało się wykorzystać szansę na odprężenie zarówno między Warszawą a Brukselą, jak i pomiędzy obozami politycznymi w Polsce, byłoby to z pożytkiem dla wszystkich" - uważa Veser. Jak dodaje, "problemem nie są plany narodowych konserwatystów zmiany kraju, lecz metody ich postępowania".

"Jeżeli realizując (zmiany) będą przestrzegać demokratycznych zasad, to UE nie powinna się tym zajmować, lecz będzie to wewnętrzny spór, który stanie się normalną rywalizacją pomiędzy rządem a opozycją" - ocenia komentator "FAZ".

Komentarz, który ukaże się we wtorkowym wydaniu "FAZ", dla osób prenumerujących gazetę dostępny był już w poniedziałek wieczorem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje