Reklama

Reklama

Kaczyński: Polska może zapewnić sobie niezależność energetyczną samodzielnie

Polska może samodzielnie zapewnić sobie pełną niezależność energetyczną - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, w osiągnięciu tego celu może pomóc gazoport, perspektywa importu norweskiego gazu, wydobycie gazu łupkowego i zasoby węgla.

- Polska ma możliwości, żeby zapewnić sobie pełną niezależność energetyczną, samodzielnie - powiedział Kaczyński dziennikarzom w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie), pytany o to, jak ocenia projekt unii energetycznej i zaangażowanie w niego polskiego rządu.

Według prezesa PiS, w osiągnięciu energetycznej niezależności może pomóc Polsce gazoport, perspektywa importu norweskiego gazu za pośrednictwem duńskiego rurociągu oraz wydobycie gazu łupkowego. - Nawet jeżeli nie jest ich (łupków) tak bardzo dużo, to na pewno bardzo można zwiększyć wydobycie w kraju - zaznaczył Kaczyński. Dodał, że "mamy też perspektywę - nie taką małą - zwiększenia wydobycia tego gazu "klasycznego" w Polsce, bo wydobywamy go mniej, niż można by było. No i wreszcie mamy węgiel - mówił Kaczyński.

Reklama

- Proszę o tym pamiętać, że jeśli chodzi o gaz w zachodniej Europie, to on jest w dużej części surowcem energetycznym, a nie do przemysłu chemicznego, jak w dużej części jest to w Polsce - zastrzegł Kaczyński. - Krótko mówiąc - możemy być zupełnie samodzielni - podsumował.

Jak zaznaczył, "nie ma nic przeciwko temu", by w momentach kryzysowych Unia Europejska była "solidarna". - Uważam wręcz, że to jest bardzo ważne i potrzebne; dzisiaj mamy moment kryzysu. Ale na dłuższą metę nie wprowadzajmy się w sytuację, w której ciągle będziemy kupować gaz i ropę od Rosji, tyle tylko, że poprzez UE - mówił prezes PiS. Zaznaczył, że wówczas decyzje należałyby do krajów, które często mają interesy inne niż Polska.

Odnosząc się do zaangażowania polskiego rządu w projekt unii energetycznej Kaczyński powiedział, że "to kolejna ofensywa o charakterze propagandowym". - Donald Tusk po kompletnej kompromitacji jego polityki (...) próbuje coś robić. Próbuje udawać przed społeczeństwem, że coś robi, ale to jest naprawdę udawanie - mówił Kaczyński w Wysokiem Mazowieckiem.

Dowiedz się więcej na temat: unia energetyczna | Jarosław Kaczyński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje