Reklama

Reklama

Jubileusz Poradni Językowej PWN

Poradnia Językowa PWN odpowiedziała już na 15 000 pytań językowych, z czego niemal 10 000 ukazało się na publicznych stronach WWW. Dużo to czy mało? Poradnia działa od 15 lat, czyli odpowiada na tysiąc pytań rocznie.

O co ludzie pytają ekspertów językowych? Prowadzący poradnię prof. Mirosław Bańko mówi: "Właściwie o wszystko. Najczęściej o pisownię i budowę zdania, ale stosunkowo często też o prawidłową odmianę nazwisk oraz o pochodzenie wyrazów. 

Reklama


Dużo trudnych pytań przychodzi od osób fachowo zajmujących się językiem, redagujących teksty, są też pytania z urzędów i firm, pytania od rodziców zaniepokojonych, że nauczyciel coś poprawił w zeszycie ich dziecka, i od uczniów. Czasem chcą nawet, żeby odrobić za nich lekcję, ale tego poradnia nie robi.

Widać także sezonowość pytań: w maju i czerwcu ludzie zaczynają się interesować odmianą nazw par małżeńskich, widać, że przygotowują zaproszenia ślubne.

Z okazji publikacji dziesięciotysięcznej odpowiedzi Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało e-book "18 najczęściej zadawanych pytań w internetowej poradni językowej PWN". Wystarczy wejść na http://i.pwn.pl/jubileusz/ i wpisać adres e-mail, na który zostanie wysłany bezpłatny e-book.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy