Reklama

Reklama

Joński o wyroku TK: Wygrał minister Gowin, przegrał obywatel

Minister Jarosław Gowin wygrał, przegrał zwykły obywatel - tak wyrok TK ws. reorganizacji sądów skomentował rzecznik SLD Dariusz Joński. Według niego wyrok pokazał, że minister ma zbyt duże uprawnienia. Zadeklarował poparcie SLD dla obywatelskiego projektu ws. sądów.

TK orzekł w środę, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - jest zgodna z konstytucją. Skargę do TK złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

Reklama

- Nie chcemy i nie będziemy podważać orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, ale ten wyrok pokazuje, że delegacje i upoważnienia, jakie posiada minister sprawiedliwości są bardzo duże - powiedział Joński. Jego zdaniem premier powinien się zastanowić nad ograniczeniem kompetencji ministra, bo są one zbyt mocne.

"Aż strach pomyśleć, co będzie jeszcze likwidował"

Jak powiedział, reformie Gowina przeciwne były wszystkie kluby parlamentarne poza PO, jednak mimo to minister sprawiedliwości, omijając drogę parlamentarną, zdecydował się przeforsować swoje pomysły. - Minister Gowin poszedł na skróty i okazuje się, że zgodnie z prawem. Aż strach pomyśleć, co teraz w ramach prawa będzie jeszcze likwidował - powiedział Joński.

Zdaniem rzecznika SLD w sprawie sadów rejonowych "wprawdzie minister Gowin wygrał, ale przegrał zwykły obywatel". - Obywatele korzystali z sądów rejonowych, które sprawnie prowadziły postępowania. Widać, że minister Gowin za nic ma całą opozycję, ale też PSL, które walczy o te sądy - dodał Joński.

Dodał, że Sojusz zawsze stoi po stronie obywateli i dlatego poprze obywatelski projekt dotyczący sądów rejonowych. Projekt ten złożony został w Sejmie za pośrednictwem posłów PSL.

- Poprzemy obywatelski projekt, aby powstrzymać ministra Gowina przed likwidacją być może kolejnych sądów rejonowych, bo i takie słuchy do nas dochodzą. Absolutnie stoimy po stronie obywateli i będziemy popierać tę inicjatywę - zadeklarował Joński.

Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych na przyszłotygodniowym posiedzeniu.

Na początku października 2012 r. minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych - o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie - zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2013 r.

Dowiedz się więcej na temat: Dariusz Joński | Sojusz Lewicy Demokratycznej | sądy | likwidacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje