Reklama

Reklama

Jasna Góra: Lekarze złożyli deklarację wiary

W niedzielę na Jasnej Górze odbywa się 90. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Podczas uroczystości, w których bierze udział ponad 3 tysiące osób, złożono tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, rehabilitanci, farmaceuci, a także dyrektorzy szpitali.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, szczególnym akcentem tegorocznej pielgrzymki było złożenie kamiennych tablic z Deklaracją Wiary Lekarzy. Głosi ona m.in., że ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. Podpisując ją lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu.

Reklama

Deklaracja to wotum wdzięczności za niedawną kanonizację Jana Pawła II. Pod dokumentem podpisało się ponad 3 tys. osób. Podpisy były zbierane przez internet, jak również w czasie jasnogórskiego spotkania pracowników służby zdrowia. Inicjatorką powstania Deklaracji jest dr Wanda Półtawska.

- Jest to uczenie nas, byśmy się przyznawali do tego, że mamy jakąś hierarchię wartości, że ta hierarchia się nie zmienia niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy - powiedział biskup Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Służby Zdrowia przy Episkopacie Polski.

- Lekarz, który idzie do szpitala, nie może być tym, który przykłada rękę do zabójstwa - szóste: "nie zabijaj". Farmaceuta, który sprzedaje leki, nie może radzić, żeby kupować leki antykoncepcyjne. Chcemy się kierować sumieniem, chcemy jasno i wyraźnie mówić - ja tego zrobić nie mogę - dodał.

Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, jak również zwój z podpisami, zostały złożone w czasie mszy św. na Szczycie jasnogórskim. Do Deklaracji nawiązał także metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który przewodniczył mszy i wygłosił homilię.

- Ona nie jest niczym innym, jak pokazaniem tego, jacy jesteśmy, czym żyjemy i co jest dla nas ważne (...) Te słowa nie są deklaracją przeciwko komuś, one nie są żadnym protestem, bo niektórzy tak to próbują odebrać; nie są, bo chrześcijanie nie są przeciwko komuś, bo modlitwa nie jest przeciwko komuś - zaznaczył hierarcha.

90. Pielgrzymka Służby Zdrowia rozpoczęła się w sobotę Apelem Jasnogórskim. Pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje, które trwały od piątku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama