Reklama

Reklama

Jarosław Kaczyński o wecie prezydenta Andrzeja Dudy

Zatrzymanie przez prezydenta reformy, która miała na celu dekomunizację sądownictwa, było poważnym błędem, ale teraz trzeba myśleć o tym, jak z tego wyjść, jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany - oświadczył w wywiadzie dla TV Trwam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział także, że PiS chce przeprowadzić w najbliższym czasie dwie duże reformy, a "pewne sprawy odkłada na okres po wyborach w 2019 roku".

Prezes PiS w czwartkowym wywiadzie dla TV Trwam odniósł się do zawetowania przez prezydenta dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.  

Reklama

"Moim obowiązkiem jest powiedzieć, że to był błąd, bardzo poważny błąd" - ocenił Kaczyński.

"Te panie, panowie bijący nogami w policyjne przesłony, nosy na kwintę, jeśli chodzi o przywódców opozycji i nagle wystąpienie pana prezydenta, w którym zażądał 3/5. Myśmy się zgodzili, sądząc, że to będzie podpisane. Potem mieliśmy tę drugą niespodziankę i doszło do poważnego kryzysu" - powiedział prezes PiS.

Jak podkreślił, zatrzymana została "ważna reforma, która miała na celu dekomunizację sądownictwa". "Teraz trzeba myśleć o tym, jak z tego wyjść, jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany" - dodał.

Kaczyński oświadczył, że "zakres bezprawia, który panuje w sądownictwie, jest ogromny i należy z tym skończyć".

"Reforma wymiaru sprawiedliwości musi być radykalna"

Prezes PiS zaznaczył, że "reforma wymiaru sprawiedliwości musi być radykalna".

"Dojdziemy do tego celu, którym jest zupełna przebudowa naszego kraju, z bardzo znaczącym udziałem pana prezydenta" - powiedział prezes PiS.

"Prezydent powiedział, że chce przejąć inicjatywę ustawodawczą w sprawie sądów, więc nie będziemy mu w tym przeszkadzać. Liczę, że będzie to zmiana, o którą chodzi" - dodał.

Kaczyński zaapelował jednocześnie do wszystkich osób, które chcą "dobrej zmiany" w Polsce, żeby "byli w tej sprawie zjednoczeni". "Żeby zdawali sobie sprawę, że błędy się popełnia, że błędy to jeszcze nie jest wina - my tutaj nie szukamy winnych - tylko, że trzeba umieć je naprawić. Trzeba pójść do przodu" - powiedział. 

Kolejne kroki PiS

Jarosław Kaczyński, pytany o kolejne kroki "dobrej zmiany", zapowiedział , że "dekoncentracja mediów oraz reforma służb specjalnych - to duże reformy, które Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić w najbliższym czasie".

"Jest ogromna ilość działań, w zasadzie we wszystkich dziedzinach życia i nie jestem tutaj w stanie ich w tej chwili omówić. Jeśli chodzi o duże reformy, to z całą pewnością stoi przed nami kwestia dekoncentracji mediów. Tu też będzie zapewne bardzo silny opór" - powiedział prezes PiS, nawiązując do ostatnich protestów dotyczących zmian w wymiarze sprawiedliwości.

"Jest sprawa reformy służb specjalnych, tu może opór będzie troszkę mniejszy, ale też pewnie będzie" - dodał.

Kaczyński zaznaczył, że "jest także szereg innych, bardziej szczegółowych kwestii". "My pewne sprawy odkładamy na okres po wyborach w 2019 roku" - wskazał. 

Kaczyński odpowiada Timmermansowi

Prezes PiS odniósł się także do środowego spotkania unijnych komisarzy, którzy debatowali m.in. o sytuacji w Polsce. Wiceszef KE Frans Timmermans stwierdził, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o ustroju sądów powszechnych uzasadnia - w momencie jej publikacji - rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności. 

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego, "decyzja Komisji Europejskiej, dotycząca zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, to próba nacisku psychologicznego".

"Polityka międzynarodowa jest bardzo bezwzględna, to musimy przyjmować, ale też musimy bardzo twardo bronić swoich interesów" - podkreślił. "My odbudowujemy Polskę, jako państwo podmiotowe" - dodał.

"Trzeba twardo zabiegać i po prostu się nie bać. Odwoływać się do prawa europejskiego, bo ono jest po naszej stronie, ale jest ono niestety nieprzestrzegane w UE od bardzo długiego czasu, ale musimy walczyć, aby było ono przestrzegane" - mówił Kaczyński. 

Wywiad z prezesem PiS w TV Trwam zatytułowano "Demokracja i dobra zmiana w Polsce". W studiu obok Jarosława Kaczyńskiego pojawił się szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy