Reklama

Reklama

Janusz Cieszyński sekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jest nominacja

​Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie powołał Janusza Cieszyńskiego na sekretarza stanu w KPRM. Były wiceminister zdrowia będzie koordynował zadania z zakresu informatyzacji. Będzie również pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. O tym, że Cieszyński obejmie nowe stanowisko, Interia informowała w zeszłym tygodniu. Zastąpił na stanowisku ministra Marka Zagórskiego, który zrezygnował z funkcji.

Jak przekazała kancelaria premiera, Cieszyński jest "menedżerem z dużym doświadczeniem w zakresie cyfryzacji". Nowy sekretarz stanu zapewnił, iż jego "celem numer jeden" jest dalszy rozwój e-usług, bo "tego dziś oczekują Polacy".

- Kolejny cel to kadry dla cyfrowej gospodarki. Z branżowych raportów wynika, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy informatyków. Jestem przekonany, że to zaniżone szacunki. Jeśli, jako państwo, chcemy się rozwijać, musimy mieć ludzi, którzy będą w stanie realizować te działania - dodał Cieszyński. 

Polityk zamierza także kontynuować działania "w zakresie dostępu do szybkiego internetu". - W tej dziedzinie widać już spore postępy, jednak nadal 1/3 Polaków jest poza zasięgiem szybkiej sieci. Chciałbym, aby internet, tak jak woda i elektryczność, był dostępny w każdym domu - dodał.

Reklama

Po odejściu z resortu zdrowia był wiceprezydentem Chełma

Janusz Cieszyński w latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W tym czasie z sukcesem wdrożono takie projekty jak m.in. Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta, czy e-skierowanie.

Od kwietnia tego roku - wiceprzewodniczący Rady ds. Cyfryzacji. Jej członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem m.in. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Rada opiniuje dokumenty strategiczne i inne związane z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego.

Od listopada 2020 roku do 7 czerwca 2021 r. był pierwszym zastępcą prezydenta Chełma, gdzie odpowiadał m.in. za pozyskanie środków na inwestycje oraz nadzorował przygotowanie planu transformacji miejskiej ciepłowni w związku z koniecznością realizacji celów klimatycznych UE.

Szumowski: Cieszyński powinien mieć pomnik w każdej gminie

Janusz Cieszyński pracował także jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.

Prowadził również firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MŚP. W latach 2009-2014 pracował w jednej z największych przedsiębiorstw z obszaru telekomunikacji.

O tym, że Cieszyński wraca do rządu, Interia informowała w zeszły wtorek. Kilka dni później w "Tygodniku" Interii były minister zdrowia Łukasz Szumowski, z którym współpracował Cieszyński m.in. na początku pandemii koronawirusa, uznał, iż nowy sekretarz stanu ds. cyfryzacji "powinien mieć pomnik w każdej gminie".

- Udało mu się wprowadzić e-receptę. Jak wyglądałaby pandemia, gdybyśmy musieli przychodzić do lekarza po receptę? Ilu ludzi więcej zaraziłoby się w poczekalni w przychodni, ilu z nich umarłoby? - pytał eksminister w rozmowie z Piotrem Witwickim.

Kontrowersje wokół respiratorów

Nazwisko Cieszyńskiego pojawiło w kontekście zakupu respiratorów w kwietniu ubiegłego roku od firmy należącej - według mediów - do handlarza bronią. Wicepremier Jarosław Kaczyński, szef komitetu do spraw bezpieczeństwa, wydał oświadczenie, w którym poinformował, że decyzja o zakupie została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, a te "nie wiedziały przeciwwskazań". 

- To oświadczenie to potwierdzenie tego, co mówiliśmy razem z panem profesorem Łukaszem Szumowskim od początku tej sprawy. Warto wskazać, że informacje o konkretnych zakupach, które dokonywało ministerstwo, były dostępne na stronie internetowej. To nie jest tak, że ktoś coś w sposób sensacyjny ujawnił - mówił Cieszyński na antenie Polsat News pod koniec stycznia.  

Oskarżenia pod swoim adresem nazywał elementem politycznej walki i zapewniła, że od samego początku tej sprawy resort zdrowia współpracował z CBA, które "pozytywnie zaopiniowało transakcję". 

Jak podaje KPRM, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wykonuje zadania wyznaczone przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Koordynuje także merytorycznie realizację zadań w zakresie działu administracji rządowej "Informatyzacja".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama