Reklama

Reklama

Jan Maria Rokita na Rzecznika Praw Obywatelskich? Woś o propozycji prezydenta Dudy

​"Jeśli Jan Maria Rokita zgodzi się kandydować na Rzecznika Praw Obywatelskich, a większość koalicyjna byłaby gotowa go poprzeć, Solidarna Polska zagłosuje za jego kandydaturą" - napisał Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości w odpowiedzi na propozycję Andrzeja Dudy ujawnioną w wywiadzie dla Interii.

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z redaktorem naczelnym Interii Piotrem Witwickim powiedział, że warto byłoby rozważyć kandydaturę Jana Marii Rokity na stanowisko RPO.

Reklama

- Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny - powiedział prezydent.

Dodał, że Jan Maria Rokita to człowiek, który zna politykę i jej realia. - Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył - argumentował w wywiadzie dla Interii Andrzej Duda.

Propozycję prezydenta skomentował na Twitterze Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

"Warta uwagi propozycja Andrzeja Dudy. Jeśli Jan Maria Rokita zgodzi się kandydować na Rzecznika Praw Obywatelskich, a większość koalicyjna byłaby gotowa go poprzeć, Solidarna Polska zagłosuje za jego kandydaturą" - napisał Woś.

5-letnia kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO. Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje