Reklama

Reklama

IPN pomoże opozycjonistom w trudnej sytuacji

Ustawa ustanawiająca status weterana opozycji antykomunistycznej wchodzi w życie 31 sierpnia. Dzięki nowym przepisom, pomoc otrzymają osoby represjonowane i działacze opozycji antykomunistycznej, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Prezes IPN-u, doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że Instytut postanowił pomóc byłym opozycjonistom w procesie uzyskiwania statusu weterana opozycji antykomunistycznej, i w konsekwencji  otrzymania świadczeń. Instytut przygotował stronę internetową www.ipn.gov.pl/opozycja, na której można znaleźć wnioski i szczegóły dotyczące całej procedury. Zadaniem IPN jest przygotowanie zaświadczenia dla Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który będzie przyznawał świadczenia.

Czasochłonna procedura

Prezes Kamiński, zachęca opozycjonistów do jak najszybszego kontaktu, i tłumaczy, że procedura wyrobienia takiego zaświadczenia może być czasochłonna. Znalezienie w bardzo dużym archiwum odpowiednich dokumentów mogą ułatwić i przyspieszyć informacje działaczy opozycji, dotyczące tego, w jakich strukturach działali,  oraz czy, kiedy i gdzie byli represjonowani. IPN ma też za zadanie między innymi wykazać, że dana osoba nie współpracowała z komunistycznymi służbami.

Reklama

Najpierw najbardziej potrzebujący

Łukasz Kamiński apeluje też, by w pierwszej kolejności zgłaszały się do IPN osoby znajdujące się w naprawdę trudnej sytuacji ekonomicznej. Na realizację ustawy w tym roku zostaną tylko 4 miesiące. Stąd apel do osób najbardziej potrzebujących, lub o przekazywanie do IPN-u informacji o takich osobach, tak by z pieniędzy mogły skorzystać jeszcze w tym roku.

Opozycjoniści mogą liczyć na jednorazową pomoc finansową, do wykorzystania na przykład na zakup wózka inwalidzkiego lub innego sprzętu. Mogą też otrzymać świadczenia na rok lub dłuższy okres w zależności od spełnienia kryterium niskich dochodów.

Dowiedz się więcej na temat: IPN | opozycja | ustawy | pomoc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama