Reklama

Reklama

​IMGW ostrzega przed upałem w niemal całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla niemal całej Polski. Alertem pogodowym nie są objęte jedynie północne krańce woj. zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Instytut ostrzega też przed gwałtownymi burzami z gradem.

W niedzielę termometry prawie w całej Polsce będą pokazywać powyżej 30 stopni Celsjusza. W woj. kujawsko-pomorskim synoptycy prognozują nawet 34 stopnie.

Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Po upałach gwałtowne burze

IMGW ostrzega także przed gwałtownymi burzami. Alert drugiego stopnia obejmuje województwa: śląskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie. Wiatr może osiągnąć tam prędkość nawet do 110 km/h. Prognozowane są też opady od 30 mm do 40 mm, lokalnie możliwe do 60 mm. Miejscami spadnie również grad.

W związku z prognozowanymi wyładowaniami atmosferycznymi RCB wysłało w niedzielę SMS-y z ostrzeżeniami do mieszkańców powyższych województw. 

Jednocześnie RCB przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. Samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przypomina również, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama