Reklama

Reklama

IMGW ostrzega przed podtopieniami. Wydał alerty hydrologiczne i meteorologiczne

Śląsk, Małopolska, Podkarpacie i województwo świętokrzyskie - dla tych regionów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Wiele regionów Polski zagrożonych jest też podtopieniami z uwagi na przekroczenie stanów alarmowych rzek.

We wtorek strażacy odnotowali prawie 2 tysiące interwencji związanych z opadami deszczu oraz silnym wiatrem. Najczęściej interweniowano na Śląsku.

Poziomy alarmowe przekroczyły we wtorek wieczorem rzeki Koszarawa w Pewli Małej na Żywiecczyźnie, a także Biała Wisełka w Wiśle i Olza w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim. W powiatach na południu województwa wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe.

Podtopienia i ulewy. Ostrzeżenia dla wielu regionów

W związku z aktualną sytuacją pogodową IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne dla wielu regionów Polski.

Najwyższy, trzeci stopień alertu meteorologicznego wydano dla powiatów cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego - tu może intensywnie popadać.

Reklama

Całkowita suma opadów może wynieść miejscami do 90 do nawet 110 litrów wody na metr kwadratowy.

Z kolei drugi stopień ostrzeżeń wydano dla województwa śląskiego i północno-wschodniej części województwa małopolskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem obowiązują dla województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego (woj. małopolskie).

Bieżanów zagrożony podtopieniami: Worki z piaskiem na ulicach

Trudna sytuacja jest też w Małopolsce. Jak podało Radio Kraków, tamtejsi strażacy interweniowali we wtorek ponad 400 razy, najczęściej (160) w powiecie krakowskim.

Intensywnie pracują też oni w krakowskiej dzielnicy Bieżanów - w rejonie ulic Udzieli, Kosiarzy i Korepty. Pracę ułatwiają im rozłożone na wale rzeki Serafy worki z piaskiem. Na wielu lokalnych krakowskich drogach powstały rozlewiska.

Mając na uwadze nieustający deszcz, IMGW wydało również ostrzeżenia hydrologiczne.

Trzeci stopień informujący o przekroczeniu stanów alarmowych rzek wydano dla sześciu województw:

  • małopolskiego - zlewnie Rudawy, Prądnika i Szreniawy oraz mniejszych bezpośrednich lewostronnych dopływy Wisły, Małej Wisły, Soły, Skawy, Skawinki, Raby, Dunajca po zbiornik Czchów, Białej oraz Czarnej Orawy;
  • mazowieckiego - zlewnia Bzura;
  • opolskiego - zlewnia Bierawki. Śląskiego - zlewnie Małej Wisły, Przemszy i Soły;

  • podkarpackiego - zlewnia Brenia;

  • świętokrzyskiego - zlewnia Czarnej Włoszczowskiej i Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie;

  • łódzkiego - zlewnia Mrogi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama