Reklama

Reklama

Idą po prezydentury. Kto staje do walki o największe miasta?

Kandydaci na prezydentów, fot. M. Zubrzycki/W. Stróżyk/ S. Kowalczuk/Z. Kaczmarek/ M. Zubrzycki/S. Maszewski/M. Woźniak/K. Misztal/M. Grzelak/K. Kaniewski/M. Lasyk/A. Hulimka /East News/Forum /

Znane są już prawie wszystkie nazwiska kandydatów największych partii na prezydentów miast wojewódzkich. Młodsze pokolenie parlamentarzystów, urzędujący prezydenci czy ambitni społecznicy z ruchów miejskich - to oni zawalczą o prezydentury.

PiS wyłożyło karty na stół przed majówką. Kandydaci zaprezentowali się na wspólnej konferencji prasowej z Jarosławem Kaczyńskim na Nowogrodzkiej. 

Platforma i Nowoczesna zawiązały Koalicję Obywatelską, ale nie wszędzie dogadywanie się idzie bezproblemowo. W części miast udało się wyłonić wspólnych kandydatów, w innych nie. Sukcesywnie ogłaszają swoich kandydatów, ale wciąż widnieją znaki zapytania. Ostatecznie wszystko ma się wyjaśnić 7 lipca. Odbędzie się wtedy ogólnokrajowa konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej. 

W części miast o prezydentury na własną rękę walczy SLD. PSL wystawił swojego kandydata w Warszawie. 

Reklama

Ruchowi Kukiz’15 się nie spieszy z prezentacją kandydatów, a Partia Razem pod swoim szyldem zawalczy m.in. o Kraków.   

Mimo, że oficjalnie kampanii wyborczej prowadzić jeszcze nie można, mało kto się tym przejmuje. 

Prestiżowy bój o Warszawę

Większość uwagi skupiona jest na Warszawie. Tam walka trwa już w najlepsze. 

Kandydat PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski, który jako pierwszy ogłosił swój start, już od listopada pokazuje się na mieście i "rozmawia" z mieszkańcami stolicy. Ostatnio polityk Platformy po dzielnicach podróżuje z ławką. 

Przyspieszenie nastąpiło, gdy pod koniec kwietnia do gry wkroczył Patryk Jaki z ramienia Zjednoczonej Prawicy. Wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej od początku narzucił intensywne tempo, i nie zwalnia kroku. 

W międzyczasie do dwójki głównych rywali dołączył Jakub Stefaniak z PSL. Rzecznik partii i były dziennikarz TVP chce, by "Warszawa była jak truskawki, czyli pełna energii, świeżości i ekologiczna. Miasto przyjazne i sprawiedliwe". Nie ukrywa, że będzie miał "bardzo trudno i żeby osiągnąć jakikolwiek sukces, będzie musiał się dwa razy albo nawet i więcej napracować niż inni kandydaci". 

Wystawić wspólnego kandydata w stolicy nie udało się środowiskom lewicowym. W zeszłym tygodniu, po wewnętrznych walkach i nieudanych próbach dogadania się z PO, swojego kandydata ogłosiło wreszcie SLD. Sojusz wskazał Andrzeja Celińskiego, działacza opozycji demokratycznej w PRL i późniejszego ministra kultury w rządzie Leszka Millera. 

Swoją droga idą ruchy miejskie i tzw. "nowa lewica". Po kilku miesiącach rozmów Partia Razem, Inicjatywa Polska i Wolne Miasto Warszawa podpisały porozumienie o wspólnym starcie, ale oficjalnie kandydata wciąż nie pokazali. Najprawdopodobniej będzie nim Jan Śpiewak, aktywista znany z walki z dziką reprywatyzacją.  

Pokłócone ze Śpiewakiem "Miasto jest Nasze" postawiło na koalicję z dzielnicowymi ruchami miejskimi. W zorganizowanych przez nich prawyborach zwyciężyła Justyna Glusman. 

O mandat ubiega się też Piotr Ikonowicz, były poseł, działacz środowisk lokatorskich i reprezentant Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Ochotę na prezydenturę w Warszawie ma również Jacek Wojciechowicz, były wiceprezydent w gabinecie Hanny Gronkiewicz-Waltz, a obecnie prezes założonego przez siebie Instytutu Rozwoju Warszawy.  

Nieznany wciąż jest kandydat Kukiz’15. Ruch zdążył już ogłosić, że możliwe jest przekazanie przez nich poparcia Janowi Śpiewakowi, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Wszystko wskazuje na to, że ostatecznie wystartuje poseł Marek Jakubiak albo wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. 

Własnego kandydata mają też wystawić Bezpartyjni.

W Gdańsku pojedynek synów znanych ojców

Zagwozdką dla Platformy okazał się jej bastion - Gdańsk, gdzie woltę wykonał Paweł Adamowicz, urzędujący prezydent, do niedawna w szeregach PO. Adamowicz miał ponoć nie startować, ale jednak stwierdził, że nie chce jeszcze rozstawać się z fotelem prezydenta. 

Adamowicz był nie do zaakceptowania dla Nowoczesnej, która ogłosiła start Ewy Liedel. Ostatecznie Grzegorz Schetyna nie przekonał Adamowicza do wycofania się, ale przekonał Katarzynę Lubnauer do wycofania kandydatury Liedel. Wspólnym kandydatem PO i N. został Jarosław Wałęsa, a Adamowicz ubiega się o reelekcje jako kandydat niezależny. 

Europoseł PO i syn byłego prezydenta Lecha Wałęsy zmierzy się z synem innego znanego ojca Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. 29-letni Kacper Płażyński reprezentuje PiS. 

W gdańskim pojedynku SLD reprezentuje prof. Andrzej Ceynowa, były rektor Uniwersytetu Gdańskiego, a ruch miejski "Lepszy Gdańsk" Elżbieta Jachlewska. 

Opozycyjne pomieszanie z poplątaniem we Wrocławiu

We Wrocławiu opozycja do walki staje podzielona. Kandydatem PO jest były wiceprezes PiS Kazimierz Michał Ujazdowski. 

W barwach Nowoczesnej początkowo miał startować były polityk PO Michał Jaros, ale ostatecznie partia wycofała dla niego rekomendację i włączyła się do komitetu Jacka Sutryka, namaszczonego przez Rafała Dutkiewicza, urzędującego włodarza. Sutryka poparło też SLD. Jaros ze startu na razie nie zrezygnował.

We Wrocławiu o prezydenturę dla PiS zawalczy zaprawiona już w bojach Mirosława Stachowiak-Różecka (w 2014 r. przegrała w drugiej turze z Rafałem Dutkiewiczem). Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego w wyborach na prezydenta popierają biznesmena Roberta Butwickiego, który w jednym z wywiadów wypowiedział "wojnę partyjniakom". 

Na fotel prezydenta chęć ma też Jerzy Michalak, kandydat Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego i Bezpartyjnych Samorządowców. Jego rezygnacji domaga się Rafał Dutkiewicz, szef rady programowej DRS. Nie wiadomo na razie, co zrobi Michalak. 

Wciąż niejasna sytuacja w Łodzi

W Łodzi Zjednoczona Prawica wystawiła Waldemara Budę, młodego posła PiS, który pierwszą kadencję jest posłem, i nie należy jeszcze do rozpoznawalnych twarzy partii. Buda ma jednak ambicje, i od początku nie oszczędza urzędującej prezydent z PO. 

Hanna Zdanowska m ochotę wystartować z własnego komitetu, a poparcia mieliby udzielić jej PO, Nowoczesna i SLD. Początkowo przeciwni temu byli Schetyna i Lubnauer, ale ostatecznie udało się dogadać. Trwa ustalanie szczegółów. Mają być znane na początku lipca. 

Jeszcze do niedawna mówiło się o tym, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to z ramienia SLD mógłby do walki stanąć Tomasz Trela, aktualny wiceprezydent Łodzi. 

Chęć startu zgłosił też Krzysztof Lipczyk, kandydat partii Wolność i Nowej Prawicy. 

W Lublinie szeroka koalicja bez szyldu partyjnego

W Lublinie Krzysztofowi Żukowi udało się osiągnąć to, o co walczy Hanna Zdanowska. W 2014 r. Żuk został wybrany na prezydenta jako kandydat PO, jest szefem partii w regionie, ale o reelekcję walczy jako kandydat niezależny. Może liczyć na szerokie poparcie PO, Nowoczesnej, SLD, PSL i Wspólnego Lublina. Na listach mają znaleźć się też miejscy aktywiści. 

Po drugiej stronie do walki stoi kandydat PiS Sylwester Tułajew. 

W szranki o prezydenturę ustawia się też znany z kampanii prezydenckiej w 2015 r. Marian Kowalski.   

Niepewnie w Krakowie

W Krakowie kandydatką PiS jest Małgorzata Wassermann. O prezydenturę na pewno ubiegać się będą też Łukasz Gibała, były poseł PO i Twojego Ruchu a teraz lider Logicznej Alternatywy, Konrad Berkowicz z partii Wolność, Daria Gosek-Popiołek - kandydatka partii Razem oraz Grzegorz Gorczyca z Wolnych i Solidarnych. 

Po długich namysłach swój ponowny start ogłosił Jacek Majchrowski. O to, by wystartował, zabiegała Platforma, ale sprawa się skomplikowała, gdy Majchrowski oświadczył, że nie chce wspólnych z nią list do rady miasta. Do tej pory nie wiadomo, czy mimo wszystko go poprze, czy wystawi własnego kandydata. Wcześniej Nowoczesna ogłosiła własnego Grzegorza Filipka, ale też rozważa zmianę decyzji i poparcie urzędującego prezydenta. 

Tymczasem kilka dni temu w rozmowie z Radiem Zet niejasny sygnał wysłał znów Majchrowski. Stwierdził, że mógłby się wycofać z wyborów, gdyby koalicja obywatelska wystawiła własnego kandydata. 

Poparcie dla Jacka Majchrowskiego deklaruje PSL i SLD.   

Kielce pod znakiem zapytania

Interesująco zapowiada się też rywalizacja w Kielcach. Gotowy do startu jest poseł PO Artur Gierada. Popierają go lokalne struktury PO, ale wciąż nie ogłoszono, czy będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej. 

Start pod własnym szyldem Projekt Świętokrzyskie ogłosił Bogdan Wenta, były trener piłkarzy ręcznych, a obecnie europoseł PO.  

PiS nie wystawiło własnego kandydata, ale poparło urzędującego od 2002 r. Wojciecha Lubawskiego. Zmierzą się z nimi Marcin Chłodnicki  z SLD i Krzysztof Adamczyk, lider stowarzyszenia "Czas na Kielce". 

Od dawna mówi się o tym, że w Kielcach wystartuje też Piotr Liroy-Marzec, raper i poseł niezależny, który dostał się do Sejmu z list Kukiz’15.   


W pozostałych miastach wojewódzkich PO i Nowoczesnej udało się dogadać. 

Szczecin

W Szczecinie kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest poseł PO Sławomir Nitras. Zmierzy się między innymi z urzędującym prezydentem Piotrem Krzystkiem, kandydatem niezależnym oraz Bartłomiejem Sochańskim z PiS, a także z Piotrem Czypickim ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego oraz Dawidem Krystkiem z SLD. 

Poznań

W Poznaniu o reelekcję z barwach Koalicji Obywatelskiej ubiega się obecny włodarz Jacek Jaśkowiak. 

W szranki z nim staje Tomasz Lewandowski, obecnie wiceprezydent z Inicjatywy Polskiej. Popierają go SLD i Razem. To jak na razie jedyne miasto, gdzie ugrupowaniom lewicowym udało się dogadać w takiej formule. 

Dla PiS prezydenturę zamierza wywalczyć Tadeusz Zysk. Start ogłosiła też prezes Stowarzyszenia Prawo do Miasta Dorota Bonk-Hammermeister oraz Jarosław Pucek, związany z byłym prezydentem Ryszardem Grobelnym. 

Toruń

O Toruń poseł PO Tomasz Lenz powalczy z Zbigniewem Rasielewskim, kandydatem Zjednoczonej Prawicy, oraz z urzędującym prezydentem Michałem Zaleskim. 

Bydgoszcz

W Bydgoszczy o ponowny wybór ubiega się w ramach Koalicji Obywatelskiej urzędujący prezydent z PO Rafał Bruski. 

Wiceprezydent miasta Anna Mackiewicz reprezentuje w wyborach SLD. PiS wystawiło posła Tomasza Latosa. 

Katowice

W Katowicach nominację Koalicji Obywatelskiej otrzymał Jarosław Makowski z PO. PiS popiera aktualnego prezydenta Marcina Krupę. 

Chęć do walki zgłosiła Ilona Kanclerz ze Śląskiej Partii Regionalnej. Start ogłosił również Jarosław Gwizdek, były prezes sądu Katowice-Zachód i Obywatelski Sędzia Roku 2015. Prawnik założył właśnie stowarzyszenie "Prawo do Katowic". 

Zielona Góra

W Zielonej Górze kandydatem PO i Nowoczesnej jest Sławomir Kotylak. Na jego rzecz wycofał się ogłoszony wcześniej kandydat N. Andrzej Żywień. 

Z PiS powalczy Piotr Barczak, a z SLD Tomasz Nesterowicz. 

Rzeszów

W Rzeszowie wszystko wskazuje na to, że PO, Nowoczesna, PSL oraz SLD poprą urzędującego Tadeusza Ferenca, najstarszego prezydenta w Polsce. 

Przeciwko niemu Zjednoczona Prawica wystawiła Wojciecha Buczaka. 

Opole

W Opolu PO i Nowoczesna postawiły na niepartyjnego Kazimierza Ożóga. Zjednoczona Prawica jako kandydatkę wskazała Violettę Porowską. 

Z SLD chce walczyć Apolonia Klepacz. Ponownie startuje też, jako kandydat niezależny, urzędujący prezydent Arkadiusz Wiśniewski. 

Białystok

W Białymstoku barwy Koalicji Obywatelskiej reprezentuje obecny włodarz Tadeusz Truskolaski, ojciec posła N. Krzysztofa Truskolaskiego. 

Kandydatem Zjednoczonej Prawicy w walce o fotel prezydenta jest Jacek Żalek, poseł Porozumienia Jarosława Gowina. 

O mandat ubiegać się zamierzają też: Marcin Sawicki z partii Wolność, Wojciech Koronkiewicz z SLD Tadeusz Arłukowicz z Kukiz’15 oraz Katarzyna Sztop-Rutkowska, kandydatka Inicjatywy dla Białegostoku.   

Olsztyn

W Olsztynie o prezydenturę dla PiS powalczy Michał Wypij, polityk Porozumienia Jarosława Gowina.  

Koalicja Obywatelska jeszcze nie ogłosiła swojego kandydata. Na ponowny start zdecydował się też urzędujący prezydent Piotr Grzymowicz. 

W Opolu może też wystartować Andrzej Maciejewski z Kukiz’15 i Krzysztof Kacprzycki z SLD. 

Gorzów Wielkopolski

W Gorzowie Wielkopolskim wystartuje obecny prezydent Jacek Wójcicki, który w 2014 r. ubiegał się o mandat jako kandydat ruchów miejskich. 

Zjednoczona Prawica wystawiła Sebastiana Pieńkowskiego, miejskiego radnego, a kandydatem PO jest Robert Surowiec. 

O fotel prezydenta ubiega się też Marta Bejnar-Bejnarowicz, przewodnicząca klubu radnych "Ludzie dla Miasta". Wybory samorządowe odbędą się w jednym z trzech terminów: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Decyzję ogłosi premier na przełomie lipca i sierpnia. 


Wybory samorządowe 2018. Śledź najnowsze informacje w raporcie specjalnym Interii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy