Reklama

Reklama

Grzegorz Schetyna: Panie Kaczyński, stoi pan tam, gdzie Putin

PiS podąża w stronę dyktatury, nie ma na to zgody Platformy - oświadczył w piątek szef PO Grzegorz Schetyna. Według niego, rząd Beaty Szydło skompromitował się w ciągu 100 dni. m.in. podejmując "absurdalne" decyzje personalne.

"PiS podąża w kierunku totalitarnym, w kierunku dyktatury, nie będzie na to zgody (Platformy). Przez 100 dni nauczyliśmy się wielu nowych słów i pojęć, nowego spojrzenia na politykę, suflowanego przez Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków PiS. Nauczyliśmy się innego rozumienia słowa 'każde' (dziecko), co to jest prawo, trójpodział władz, co to jest niezwłocznie, ale też dowiedzieliśmy się co to jest 'gorszy sort' i kto naprawdę współpracował z gestapo" - powiedział Schetyna w piątek na posiedzeniu Rady Krajowej PO.

Zdaniem Schetyny, politycy PiS używają języka nienawiści, który ma dzielić Polaków, który ma pokazać, że jeśli nie głosuje się na PiS, to jest się obywatelem "gorszego sortu". "Nie ma na to zgody i nigdy nie będzie" - podkreślił.

Reklama

Jak ocenił, rząd PiS skompromitował się w ciągu 100 dni. "Media pokazują i prześcigają się w pokazywaniu absurdów (rządu PiS)" - stwierdził szef PO. Wyjaśnił, że chodzi mu m.in. o kompromitujące - zdaniem polityków PO - decyzje personalne PiS.

"Wydawało się, że kompromitujące decyzje kadrowe (...) mają swoją pulę i są zamknięte. Okazało się, że nie, że PiS stwierdził, że nie może także odpuścić koniom i zaatakował dwie stadniny" - powiedział Schetyna odnosząc się do odwołania prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i w Michałowie. Jak ocenił, to "festiwal absurdu" i nawet posłowie PiS wstydzą się za niektóre decyzje rządu.

Według szefa PO, "PiS, to partia, która musi wszystko kontrolować, musi mieć wpływ na wszystko i która nikomu nie ufa".

Jak ocenił, dzisiaj "grozi nam dyktatura mierności, słabości, niechęci i nienawiści, dyktatura podziału". "Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że Polska, z wpływem Platformy, nie da się wepchnąć w to miejsce. Chcę powiedzieć prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który odwraca się tyłem od Europy, który ją spycha, który jej nie lubi, że Platforma stoi tam, gdzie jest Europa, a pan, panie prezesie Kaczyński - tam, gdzie jest Putin" - powiedział Schetyna.

"Będziemy opozycją totalną"

Oświadczył, że PO jest racjonalną i odpowiedzialną opozycją, która chce mieć wpływ na losy państwa. "Ważne jest, by nie zostawić PiS monopolu na mówienie o ojczyźnie, o polskiej racji stanu, o patriotyzmie, bo przecież Polska jest ojczyzną nasz wszystkich, nie tylko jednej partii, czy jednego prezesa" - mówił Schetyna.

"Będziemy powtarzać to Polsce, Polakom, ale także prezesowi Kaczyńskiemu: tak, będziemy opozycją totalną, będziemy najtwardszą z możliwych opozycji, będziemy w sposób totalny walczyć z władzą, która chce być totalna, jest nieudolna, ale chce być totalna" - powiedział Schetyna.

Oświadczył, że Platforma, w "totalny sposób" będzie bronić interesów ojczyzny i Polaków. "W Polsce i na arenie międzynarodowej będziemy totalnie przeszkadzać prezesowi Kaczyńskiemu i temu rządowi w niszczeniu kraju" - dodał.

Schetyna podkreślił, że PO musi pokazać wizję innej Polski. Przekonywał, że 8 lat rządów PO-PSL, to był najlepszy czas dla Polski w ciągu ostatnich 26 lat. "Nie byłoby wielkiej pozycji Polski, twardej, zbudowanej na solidnych fundamentach, gdyby nie wielka praca (b. szefa MSZ) Radosława Sikorskiego i naszych eurodeputowanych" - ocenił. "Musimy zrobić wszystko, żeby Polska nie przestała być prymusem w Europie" - oświadczył szef PO.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje