Reklama

Reklama

Grupowe wakacje: Uważaj, co kupujesz!

Zakupy grupowe wkroczyły do polskiego internetu dwa lata temu. Zyskują coraz większą popularność wśród internautów, a serwisy, które je oferują, rosną jak grzyby po deszczu. Czy jednak ta moda jest bezpieczna?

Według danych PBI (Polskie Badania Internetu), z ofert zakupów grupowych na najpopularniejszym z portali skorzystało już 5 milionów osób. Nietrudno policzyć, że to niemal 15 proc. Polaków. Skąd taka popularność Grupera, Groupona czy FastDeal?

Tanio znaczy lepiej

Reklama

Na pewno ważnym czynnikiem są duże zniżki oferowane przez firmy. Wielu z nas zwykle nie byłoby w stanie pozwolić sobie na wykwintny obiad w dobrej restauracji, zestaw pysznego sushi czy kosztowny zabieg kosmetyczny.

Rabaty, sięgające niekiedy 80 proc. podstawowej kwoty, działają na klientów jak magnes. Dodatkowo serwisy zakupów grupowych non stop powiększają swoją ofertę o nowe miasta - Gruper obecny jest już w pięćdziesięciu - oraz kategorie kuponów: wycieczki, kursy i szkolenia.

Oferują zabezpieczenie zakupów: jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, zwracają klientowi przelaną kwotę. Nic dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z atrakcyjnych ofert.

Jak każde zakupy online, zakupy grupowe zawierają element ryzyka. Niejednokrotnie podnosiły się głosy, że firmy oferujące usługi na portalach oszukiwały klienta.

Pułapki na nieuważnych

W restauracjach podawano mniejsze porcje lub nieświeżą żywność, szkoły językowe zmieniały terminy na ekstremalnie niewygodne dla chętnych, a fryzjerzy czy kosmetyczki oczekiwały na dopłaty do zabiegów, wymawiając się przekroczeniem norm zawartych w ofercie.

Na pewno nie wpływa to pozytywnie na wizerunek firm oferujących "grupony", tym bardziej, że portale wystawiające oferty często wykręcają się od zwrotu kosztów w podobnych sytuacjach. Z drugiej strony, liczba zadowolonych klientów rośnie z dnia na dzień.

Aby zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami, powinniśmy przed zakupem "gruponu" sprawdzić firmę, z której oferty chcemy skorzystać. Czy salon istnieje od dawna? Czy restauracja zbiera dobre opinie? Jak wypowiadali się inni zakupowicze na temat oferty tej szkoły? Zwykle jest to miarodajne i daje niezłe efekty.

Bardzo pomaga również uważne czytanie opisów. Wyjazd na wycieczkę we dwoje do Chin za 3000 zł? Świetna oferta, jednak po uważnym przestudiowaniu warunków dowiadujemy się, że cena nie obejmuje kosztów przelotu, wynoszących nawet 2,5 tys. złotych w jedną stronę. Podobnie najpierw należy dowiedzieć się, w jakich terminach dostępne są oferty - może się okazać, że kupon na aerobik obejmuje tylko zajęcia w tygodniu między 12 a 15...

Porównaj w realu!

Po spełnieniu wszystkich warunków, które mają nam zapewnić spokojne skorzystanie z voucherów i gruponów, po sprawdzeniu firmy, terminów i samej oferty, możemy zakupić nasz kupon i cieszyć się wspaniałym obiadem, kursem tańca czy nawet wczasami!

Grupony to nowa forma znanych już od dawna zakupów w sieci. Obowiązują w nich podobne zasady, jak na przykład w delikatesach online czy sklepach odzieżowych, należy więc także podobnie je sprawdzać - kusząc nas promocjami online, sprzedawcy i oferenci często zawyżają bowiem cenę usługi lub towaru, aby ich propozycja wydawała się atrakcyjniejsza. Czasem do tego stopnia, że po obniżce płacimy więcej niż wynosi rzeczywisty koszt.

W USA na przykład niesamowicie popularne są zakupy w formie "sprawdź online, kup offline". Amerykanie przeszukują sklepy internetowe, strony sieci marketów, serwisy prezentujące gazetki promocyjne, takie jak choćby polski promocyjni.pl, porównują oferty i wybierają się na zakupy w świecie rzeczywistym, mając listę miejsc, w których wydadzą najmniej.

Jest to na pewno i tańsze - unika się kosztów przesyłki - i bezpieczniejsze dla klienta, który może towar obejrzeć, sprawdzić i ewentualnie łatwo zwrócić.

Dagmara Trembicka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama